English | العربیة

1
تأملی بر وضعیت ادیان در عصر ظهور پژوهش حاضر با عنوان « تاملی بر وضعیت ادیان در عصر ظهور» است این پروژه درباره تعامل و چگونگی برخورد حضرت مهدی (عج)با یهود و نصاری در عصر ظهور است. فرضیه­ای که این تحقیق در صدد اثبات آن است، که همه ادیان در برهه­ای از زمان در حکومت امام باقی خواهند ماند و با ارشاد و راهنمایی حضرت و یارانش و نیز امدادهای غیبی که در روایات آمده است، به اختیار خود اسلام می­آورند.

پژوهش حاضر با عنوان « تاملی بر وضعیت ادیان در عصر ظهور» است این پروژه درباره تعامل و چگونگی برخورد حضرت مهدی (عج)با یهود و نصاری در عصر ظهور است. فرضیه­ای که این تحقیق در صدد اثبات آن است، که همه ادیان در برهه­ای از زمان در حکومت امام باقی خواهند ماند و با ارشاد و راهنمایی حضرت و یارانش و نیز امدادهای غیبی که در روایات آمده است، به اختیار خود اسلام می­آورند.

درباره کیفیت برخورد حضرت مهدی 4 سه نظریه وجود دارد؛ نظریه اول که به بحث، از جنگ و خونریزی حضرت می­پردازد و مسئله غلبه همراه با قهر را مطرح می­کند. بیشتر طرفداران این قول، علمای اهل­سنت هستند.
نظریة بعدی این است همه ادیان وجود دارند، اما قدرت غالب برای اسلام است؛ لذا همه ادیان زیر پرچم اسلام به زندگی مسالمت­آمیز خود ادامه خواهند داد. طرفداران این نظریه را بسیاری از علمای شیعه تشکیل می­دهند.
واما نظریة سوم [نظر مختار] این است که ادیان در مدتی از زمان در عصر ظهور باقی می­مانند و سپس پیروان این ادیان با دلایل روشنِ امام و یارانش، مسلمان خواهند شد. برای رسیدن به این نظریه و با جمع بندی دو دیدگاه و بررسی روایات مرتبط با عصر ظهور، به این نتیجه دست می­یابیم که:
حکومت حضرت دارای سه مرحله است؛ در این سه مرحله اتفاقاتی صورت می­پذیرد که روزبه­روز آمار غیر مسلمانان کمتر و کمتر می­گردد تا جایی که ما شاهد شخص غیر مسلمان در دنیا نیستیم. این سه مرحله عبارت است از:
مرحله اول: آستانه و قبل از ظهور؛ در این مرحله، خروج سفیانی همراه با جنگ و خونریزی فراوان اتفاق می­افتد. بر اساس روایات، مردم از ظلم و ستم به تنگ آمده و منتظر نجات دهنده بسیار قدرتمند هستند لذا آمادگی پذیرش حضور امام و دستوراتش را پیدا می­کنند.
مرحله دوم: بعد از ظهور؛ این مرحله دارای اتفاقاتی مهم است؛ مانند:
ـ  حضرت بر کعبه تکیه زده و مردم ندای آسمانی­شان را می­شنوند. این ندا که سراسر مردم دنیا با هر زبان و نژادی می­شنوند، قلبشان را در پذیرش فرمان ندا دهنده آماده می­کند.
ـ بر اساس روایات، نزول حضرت عیسی )ع( در هنگام نماز و اقتدای به حضرت مهدی )جع( باعث می­شود، تمام مسیحیان و عده فراوانی از یهودیان عالم مسلمان گردند. با وجود حضرت عیسی )ع( بسیاری از جمعیت جهان به امام روی آورده و مسلمان می­شوند.
ـ لشگر سفیانی به واسطه امداد غیبی شکست می­خورند.
و موارد این چنینی که در قبول اسلام نقش بسزایی دارد؛ این جنگ و اصلاح­گری که امام و یارانش در این مرحله انجام می­دهند باعث می­شود نوعی ثبات در عالم پیدا ­شود.
مرحله سوم: استقرار حکومت؛ در این مرحله معاندین کشته شده­اند، شیطان هم وجود ندارد، مسئله رجعت رخ داده است، امام با ابزارهای حمایتی، مانند: تکامل عقول، مواریث انبیا و اوصیا و نیز اقدامات تبلیغی یاران حضرت در سراسر جهان تردید را از دل مقدار کمی از مرددین سایر ادیان بر می­دارند. آن­گاه همه با اختیار، اسلام را پذیرفته و مسلمان می­شوند و یکپارچه ندای «الله اکبر» و «اشهد ان لا اله الا الله» را سر می­دهند.
این پژوهش به زودی (قبل از عید امسال) توسط نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر خواهد رسید.

 
 
منبع: مرتضی عبدی چاری
 
امتیاز دهی
 
 آخرین به روزرسانی:
چهارشنبه 28 فروردين 1398 14:42:11

تعداد بازديد اين صفحه: 437
مطالب مرتبط پربازدیدترین اخبار

ALI

 
logo-samandehi
قم - خیابان معلم - پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی - پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی
تلفن: 37749972-025

نقشه
ایتا
پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی (وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم) می‌باشد
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

پژوهشكده مهدويت و آينده پژوهي
مجری سایت : شرکت سیگما