انتظار:

انتظار و تحکیم روابط خانواده در دوران کرونا

به گزارش خبرنگار ایسکا حجت الاسلام محمود ملکی راد عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی درباره انتظار و تحکیم روابط خانواده در دوران کرونا گفت:آموزه مهدویت داراي مؤلفه‌ها و عناصري است‌که با الهام از آن‌ها مي‌توان برای برای تعالی خانواده از آن‌ها کمک گرفت. انتظار یکی از این عناصر تأثیرگذار است
عضو هیئت علمی پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی اظهار داشت: عنصر انتظار و اعتقاد به ظهور داراي آثار گران‌قدري در مسائل فردي و اجتماعي است؛ و موجب تعالی روحی و معنوی خانواده و تحکیم روابط اعضای آن در ابعاد مختلف خواهد شد. عضو هیئت علمی پژوهشگاه عنوان کرد: یعنی با انتظار حالتی در خانواده منتظِر، ایجاد می‌شود که به وضع موجود خود، رضایت ندهد و او رادر راستای اهداف بلند ظهور به حرکت و تلاش وامی‌دارد؛ و در چنین خانواده‌ای همه مؤلفه‌های انتظار چه در بعد بینشی و معرفتی، و چه در بعد ارزشی و اخلاقی، و چه از نظر رفتاری و کنشی، بالفعل موجود خواهد بود؛ و انتظار از حالت قلبی و قولی صرف، به عمل تبدیل می‌شود. این امر می‌تواند کارکردهایی از ابعاد کارآمدی انتظار برای تعالی خانواده را به نمایش گذارد که در مقابله با بلایایی چون بیماری کرونا و ... علاوه بر ایجاد صبر و تحمل در مقابل آن؛ روابط اعضای آن را نیز تقویت کند.
حجت الاسلام ملکی راد می¬گوید:مهم‌ترین کارکردهای مهدویت و انتظار در این حوزه را می‌توان در سه ساحت باوری، ارزشی و هنجاری ترسیم نمود.در ساحت باوری تقویت روح ایمان و تحکیم شناخت امام عصر(ع) و تقویت رابطه معنوی با آن‌حضرت از مهم‌ترین کارکردهایی است‌که می‌تواند به ایجاد آرامش در خانواده  کمک نماید.
محمود ملکی راد گفت:در ساحت ارزشی ارزش‌هایی چون تهذیب نفس و خودسازی و تخلق به اخلاق الهی را در بر دارد که به تحکیم نظام خانواده کمک می‌کند و تحلیل درستی از بلایا را پیش‌روی اعضای خانواده قرار می‌دهد.در ساحت هنجاری نیز با ایجاد و تقویت هنجارهایی چون: تعهد و مسئولیت‌پذیری، بصیرت افزایی و آگاهی، استقامت و پایداری، محبت و عشق‌ورزی و امیدواری، آرامش اعضای خانواده را تثبیت می‌کند.


 
منبع:

تاریخ خبر: 1399/6/22 شنبه
تعداد بازدید کل: 3 تعداد بازدید امروز: 1
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
نسخه قابل چاپ

پربازدید‌ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید‌ترین مطالب

مطالب مرتبط
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 4
 
logo-samandehi
قم - خیابان معلم - پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی - پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی
تلفن: 37749972-025
نقشه
ایتا
پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
يكشنبه 30 شهريور 1399 10:06:25
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

پژوهشكده مهدويت و آينده پژوهي
مجری سایت : شرکت سیگما