روش نقد

روش نقد و بررسی روایات مهدویت

به گزارش خبرنگار ایسکا حجت الاسلام خدامراد سلیمیان عضو هیئت علمی پژوهشگاه روش نقد و بررسی روایات مهدویت که در تابستان 96 در نشر پژوهشگاه به چاپ رسیده است می نویسد:
اهتمام به اطمینان از صدور روایات از پیشوایان معصوم علیهم السلام، در منابع روایی، سبب ‌شده تا این روایات همواره با بررسی ژرف، موشکافانه و دانش‌محور ارزیابی و از جهت استناد و محتوا با بهره‌گیری از روش‌ و معیار علمی هماهنگ، تحلیل و بررسی شود.
پژوهش در دست وضعیت‌سنجی روایات مهدویّت و منابع موجود برای بازنمایی روشی فراگیر در راستای نقد این سخنان از جهت سند و محتوا است.
در این بازنمایی بنا بر آن است تا گستره‌های دگرگون‌شدة برخی روایات و منابع در نگاه قرار گیرد. عرصه‌هایی که تغییر در آن گاهی خواسته و گاهی ناخواسته، گاهی از سر بی‌دقّتی و گاهی از سر سوء نیّت، صورت پذیرفته است. و در این دگرگونی نقل به معنا، تقطیع، تصحیف، تحریف و گاهی نیز جعل روایت، نقشی بس بزرگ داشته است.
غور در ژرفای این دگرگونی‌ها و انگیزه‌های آن، بهترین راهبرد را در بررسی روایات بر پایة نقد سند و متن بایسته می‌نماید. تشکیل خانوادة حدیث، گرداگرد یک روایتِ محوری، می‌تواند آغازی بر اعتبارسنجی پذیرفته در این زمینه باشد.
خرید کتاب از پژوهان
خرید کتاب از نشر پژوهشگاه

 
منبع:

تاریخ خبر: 1396/6/28 سه‌شنبه
تعداد بازدید کل: 259 تعداد بازدید امروز: 1
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ

پربازدید‌ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید‌ترین مطالب

مطالب مرتبط
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 260
 
logo-samandehi
قم - خیابان معلم - پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی - پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی
تلفن: 37749972-025
نقشه
ایتا
پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
پنجشنبه 24 بهمن 1398 13:58:37
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

پژوهشكده مهدويت و آينده پژوهي
مجری سایت : شرکت سیگما