• اخبار
  • نشست و همایش
  • معرفی آثار
  • دسترسی سریع

جلسه هماهنگی
جلسه هماهنگی اداره منابع انسانی پشتیبانی پژوهشگاه با پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی
جلسه هماهنگی اداره منابع انسانی و پشتیبانی پژوهشگاه با پژوهشکده مهدویت و آیند پژوهی روز سه شنبه مورخه 20/4/96 برگزار گردید.
جلسه شورا
دومین جلسه شورا ی پژوهشی سال 96
دومین جلسه شورای پژوهشی پژوهشکده مهدویت وآینده پژوهی سال 96 روز سه شنبه مورخه 20/4/96 برگزار گردید. در این جلسه چهار طرح مورد بررسی قرار گرفت.
حقوق
حقوق امام زمان (عج) بر مردم
مردم عصر ظهور در امور همگانی و فعالیت ‏های دولت و زمام ‏داران نیک ‌خواهند و همواره با هوشیاری امور را زیر نظر می گیرند و با دل‏ سوزی و مصلحت ‏اندیشی دولت اسلامی و مسؤولان را یاری می دهند، خواه در حضور آن‏ ها باشند یا در پنهان ‌بودن آن‏ها.م
باید و نیاید ها
باید و نیاید های فرهنگی در موضوع مهدویت
به گزارش خبر نگار ایسکا حجت الاسلام والمسلمین محمود متوسل، مدیرعامل بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) در گفت و درباره راهکارهای فرهنگسازی مهدوی در جامعه اظهار کرد: شیعیان و منتظران همیشه در طول تاریخ در بحث مهدویت اقداماتی را به شکل خودجوش و در جهت تبلیغ و ترغیب مهدویت داشته اند که شاید واضح ترین و روشن ترین این اقدامات برگزاری مراسم نیمه شعبان در ایام میلاد امام عصر(عج) است.
قلم
قلم های ما هنوز دین خود را به مهدویت ادا نکرده است
وی با بیان اینکه دانشمندان در طول تاریخ، از قلم خود برای ترویج افکار و اندیشه ها استفاده کرده اند و جهان اسلام هم از این قاعده مستثنی نبوده است، تصریح کرد: دانشمندان مسلمان نیز مطالب اسلامی را به صورت مکتوب منتشر کرده اند و امروزه رسانه های مکتوب، از رسانه های تاثیرگذار محسوب می شوند.
طول مدت
طول مدت غیبت بسته به قابلیت جوامع انسانی است
اتحاد و یگانگی قرآن و عترت طاهره علیهم السلام، اصل محکم و خلل ناپذیری است که بر اساس حدیث شریف ثقلین به اثبات می رسد. بر همین مبنا، ضرورت ظهور آخرین امام و منجی نهایی عجل الله تعالی فرجه را می توان از ضرورت وجود و ظهور قرآن در جهات طبیعت نتیجه گرفت
اصلی تری دلیل
اصلی ترین دلیل محرومیت ما از وجود امام زمان (عج)
به گزارش خبرنگار ایسکا حجت الاسلام والمسلمین رحیم کارگر، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی می گوید:اصلی ترین علت محرومیت ما از وجود امام زمان(عج) و درک عصر نورانی ظهور، شکل گیری فرهنگ خمودگی و خیانت است.
راه تغییر
راه تغییر مقدرات و رسیدن به «احسن الحال » در شب قدر
حجت الاسلام خدامراد سلیمیان، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان اینکه ما معتقدیم خداوند تبارک در هر دوره ای حجتی را به عنوان واسطه فیض خود نسبت به مخلوقات برگزیده است، اظهار کرد: در هر دوره ای پیامبری این مسئولیت را بر عهده گرفته است تا نهایتا این سلسله به پیامبر خاتم حضرت رسول(ص) رسید.
رمضان
«رمضان» فصل شکوفایی و دعا برای آرمان های حکومت مهدوی
به گزارش خبرنگار ایسکا حجت الاسلام مجتبی کلباسی، مدیر مرکز تخصصی مهدویت اظهار کرد: ماه مبارک رمضان که ماه قرآن و ماه تقرب به خداوند است عرصه های مختلفی برای توجه به امام عصرعجل الله تعالی فرجه و ولی خدا دارد. یکی از مهمترین این عرصه ها بحث «لیله القدر» است
معنای کمال
معنای کمال عقل مردم در عصر ظهور
به گزارش خبرنگار ایسکا حجت الاسلام رحیم کارگر عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی حجت الاسلام رحیم کارگر، درباره معنای کمل عقل مردم در عصر ظهور گفت:
تمدن نوین
تمدن نوین اسلامی جهش به سمت علم‌ورزی و معرفت‌افزایی است
تبیین شاخصه های مهم در پروسه تمدن سازی اسلامی و تحلیل رویکردهای منطبق برحرکت به سمت و سوی رسیدن به حکومت صالحان و همچنین تشریح جایگاه علم و معرفت در مناسبات دینی و اسلامی، مقؤلاتی بود که درباره آن به گفتگو می پردازیم.
انتظار
انتظار زمینه ساز و فلسفه شب قدر در نگاه پیرجماران
به گزارش خبرنگار ایسکا حجت الاسلام اسدالله مصطفوی، کارشناس مهدویت با اشاره به اندیشه های مهدوی امام خمینی(ره) گفت: امام خمینی(ره) نقش ویژه ای برای حضرت حجت(عج) در عالم وجود و نظام هستی قایل بودند و امام مهدی(عج) را به عنوان ولی الله الاعظم(عج)، واسطه خیر و عنایات حق تعالی می دانستند.
ارتباط روحی
ارتباط روحی عاطفی با امام زمان(عج) را در حد تحلیل روشنفکری و فکری محدود نکنید
به گزارش خبرنگار ایسکا در کتاب «انسان 250 ساله» براساس بیانات مقام معظم رهبری پیرامون امام زمان(عج) آمده است:ما ملّت ایران حالا یک انقلابی انجام دادیم، انقلاب ما در راه آن هدفی که امام زمان(عج الله تعالی فرجه الشریف) برای تأمین آن هدف مبعوث می‌شود و ظاهر می‌شود یک مقدمه‌ی لازم و یک گام بزرگ است
رمضان
رمضان؛ فرصت بی بدیل منتظران برای انس با محبوب
به گزارش خبرنگا ایسکاحجت الاسلام ابوالفضل اسماعیلی، کارشناس مرکز تخصصی مهدویت در رابطه با «بهره مندی از فضای معنوی ماه مبارک رمضان در راستای ارتباط هر چه بیشتر با امام حیّ حضرت حجت علیه السلام» تصریح کرد: آنچه باعث دور شدن انسان از امامش می شود، گناه است. شخص امام مهدی عجل الله تعالی فرجه در این باره می فرمایند: «اگر نبود آنچه که ما از آن کراهت داریم و شما را از ما دور می کند؛ شما از دیدار ما محروم نمی شدید.»
افتتاح
افتتاح مهندسی نو و راهبردی انتظار/راه جلب رضایت صاحب الزمان(عج) در ماه رمضان
به گزارش خبرنگار ایسکا حجت الاسلام سیدمجتبی معنوی، استاد حوزه و دانشگاه پیرامون جایگاه و اهمیت دعای افتتاح که خواندن آن در شب های ماه مبارک رمضان سفارش شده است، اظهار کرد: که صدور دعای افتتاح با توجه به قرائنی که وجود دارد از سوی امام عصر علیه السلام بوده و خواندن این دعا در هر شب از ماه مبارک رمضان سفارش شده است.
رمضان موسم آشتی
رمضان موسم آشتی به «ربیع الانام»/ظهور محور همه دعاهای ماه مبارک است
به گزارش خبرنگار ایسکا حجت الاسلام نصرت الله آیتی، پژوهشگر و مدرس مهدویت در رابطه با ارتباط میان ماه مبارک رمضان و حضرت حجت (ع)، اظهار کرد: ماه مبارک رمضان همچنان که بهار قرآن است، بهار اهل بیت و امام زمان (ع) نیز است. این حدیث معروف را همه شنیده ایم که پیامبر اسلام صل الله علیه وآله فرمودند: «لِکُلِ شیءٍ رَبیعٌ وَ رَمضان رَبیعُ القرآن؛ هر چیزی بهاری دارد و رمضان بهار قرآن است.»
جلسه شورا
اولین جلسه شورای پژوهشی پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی در سال 96
ولین جلسه شورای پژوهشی پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی در روز سه شنبه مورخه 26/2/96 برگزارشد. در این جلسه چهار مصوب پیگیری شد.
اثر گذاری
اثر گذاری فرق کلامی، طوائف و گروه های سیاسی در محتوا سازی آموزه های مهدویت
دومین
دومین سالانه فیلم منجی به مناسبت نیمه شعبان برگزار می شود
گروه مطالعات رسانه‌ پژوهشکده مهدویت مسجد مقدس جمکران با همکاری مدرسه اسلامی هنر، دومین سالانه فیلم منجی را با هدف تقویت بنیان‌های نظری سینمای موعودگرا و تعامل بیش از پیش صاحب‌نظران و اندیشمندان مهدوی، از سال گذشته فعالیت مهمی را تحت عنوان «پرسمان سینمای موعودگرای ایران و جهان» آغاز کرد که همراه با ثبت یک «برند فرهنگی جذاب» با عنوان سالانه فیلم منجی بود
انتظار
انتظار بدون توجه به اقتصاد و الگوی مصرف، زمینه ساز ظهور نمی شود
به گزارش خبرنگار ایسکا حجت الاسلام حسن ملّایی، مدیر گروه اخلاق و تربیت مرکز تخصصی مهدویت در تبیین وظایف منتظران برای تحقق منویات مقام معظم رهبری در عرصه اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور امام زمانی، وابسته به تحقق سبک زندگی منتظرانه در مردم و نخبگان است.
جلسه همکاری
جلسه همکاری بین پژوهشکده مهدویت و آینده­پژوهی با بنیاد پژوهش و نشر مسجد مقدس جمکران
جلسه در روز شنبه مورخه 16/2/96 در محل پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی برگزار گردید. در این جلسه مدیر پژوهشکده مهدویت و آینده ­پژوهی از حضور مسئولین بنیاد و پژوهش و نشر مسجد مقدس جمکران تقدیر تشکر به عمل آورد.
کدام گروه از مسلمانان هنگام ظهور با امام مهدی (عج) دشمنی می کنند؟
در این گروه کسانی به دشمنی با حضرت(عج) بر می‌خیزند که آشکارا به آموزه‌های اسلامی باور دارند، اما به سبب برخی امور، هنگام ظهور از پیروی آن حضرت سر باز می‌زنند و در گروه دشمنان قرار می‌گیرند. در اینجا به برخی از این افراد و یا گروه‌ها اشاره می‌شود:بررسی‌ها، نشان می‌دهد
ترویج
ترویج فرهنگ احیای شب نیمه شعبان
به گزارش خبرنگار ایسکا حجت الاسلام محمدصادق کفیل، معاون بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج با تشریح برنامه های این بنیاد برای دهه مهدویت و ایام نیمه شعبان، اظهار کرد: مهم ترین و محوری ترین برنامه بنیاد حضرت مهدی موعود(عج) در این ایام، اعزام یکصد کارشناس مباحث مهدوی به استان ها و مراکز مختلف کشور است
عنوان
بدون شناخت، انتظار ما به مقصد مطلوب نمی رسد
به گزارش خبرنگا ایسکاحجت الاسلام مجتبی کلباسی، رییس مرکز تخصصی مهدویت در گفت وگو با خبرنگار مهدویت در رابطه با نامگذاری ایام دهه مهدویت اظهار کرد: موضوع مهدویت و وزن آن در مجموعه معارف دین که به آینده جهان، آینده جامعه و آینده تمدن ها و به نحوی به اهداف خلقت مربوط می شود، مسئله بسیار مهم و دارای جایگاه منحصر بفردی در معارف دین است
جامعه
جامعه و حکومت زمینه ساز
به گزارش خبرنگار ایسکا حجت الاسلام محمد اسدی، مسوول دبیرخانه ستاد هماهنگی فعالیت های مهدوی کشور در رابطه با برنامه های مهدوی در آستانه نیمه شعبان و ایام دهه مهدویت، اظهار کرد: نامگذاری ایام دهه مهدویت با عنوان کلی «جامعه و حکومت زمینه ساز» در روزهای پایانی سال گذشته به تصویب هیئت امنای ستاد رسید و هر روز از این دهه مبارک، حول محور همین عنوان کلی، نام خاصی دارد.

گفتمان مهدویت
گفتمان مهدویت و چالش های آسیب شناسی
ظلم و جور بدترین آسیب ها و فراگیرترین ناهنجاری ها در دوران غیبت مهدوی(عج) می باشد و مانع مدایت و مهدویت حقیقی و مخل سیر موعود گرایی و منجی گرایی راستین است.
انتظار در اهل سنت
کتاب بررسی و تحلیل انتظار در اهل سنت
انتظار در میان اهل سنت با دو رویکرد منبع محور و باور محور قابل پی گیری است در رویکرد منبع محور، به منابع حدیثی اهل سنت توجه شده و وجود مقوله انتظار در آنها رصد می شود که آیا در کتب صحاح، مسانید، جوامع ، اطراف و... احادیثی با واژه انتظار نقل شده است یا خیر؟ و آیا نقل آنها به صورت عام است یا خاص؟
مهدویت پژوهی
مهدویت پژوهی ( مسئله شناسی، معرفت شناسی و مبانی شناسی
فلسفه مهدویت پژوهی به عنوان یک حوزه مطالعاتی، به مباحث و مسائل درونی و جزئی مهدویت می پردازد. انتظار، غیبت، ظهور و حکومت جهانی و... با همه مباحث جزئی و پیرامونی شان جزو مسائل مهدویت پژوهی بوده و بیشتر با رویکرد درونی و جزئی تعریف می شوند.
جریان های انحرافی
شناخت، بررسی و نقد کلامی جریان های انحرافی مهدویت
امروزه به برکت انقلاب اسلامی ایران، توجه به مهدویت زیاد شده است و این امر زمینه پیدایش طمع ورزی برخی افراد را فراهم آورده است. این مشکل اگر چه تقریباً همزاد با اندیشه مهدویت بوده و در طول تاریخ وجود داشته است، ولی متأسفانه در چند ساله اخیر رو به فزونی نهاده است. چنانکه هر روز شاهد طرح ادعاهائی جدید و مدعیانی نو هستیم که در صدد ارضای خود خواهی‌های خویش هستند.
کتاب «خانواده و زمینه ­سازی ظهور»
پدیده­ها و رویدادهای اجتماعی در گرو شرائط و زمینه‌هایی تحقق می­یابند. هیچ پدیده­ و رویدادی بدون آن به­وجود نمی‌آید. بر اساس تعالیم قرآن کریم، سنّت الهی بر این قرار گرفته که امور عالم از مجرای طبیعی و علل و اسباب عادی خود انجام گیرد. قیام و انقلاب جهانی امام عصر(ع) نیز از این قاعده و اصل کلی مستثنی نیست.
کتاب ویژیگی های شیعی امام مهدی (عج) در روایات اهل سنت
تفکر مهدویت ریشه مشترک (رویات نبوی ) و نقاط اشتراک فراوانی میان شیعه و اهل سنت دارد؛ اما شاید در بدو امر چنین به نظر برسد که در این اندیشه میان دو مذهب اختلاف و تفاوت های عمده ای در موضوعات مهیم همچون نسب، نام پدر، تولد، نصب الهی، عصمت و علم الهی حضرت مهدی ـ عجل الله فرجه الشریف ـ وجود دارد؛
تأملی بر وضعیت ادیان در عصر ظهور
پژوهش حاضر با عنوان « تاملی بر وضعیت ادیان در عصر ظهور» است این پروژه درباره تعامل و چگونگی برخورد حضرت مهدی (عج)با یهود و نصاری در عصر ظهور است. فرضیه­ای که این تحقیق در صدد اثبات آن است، که همه ادیان در برهه­ای از زمان در حکومت امام باقی خواهند ماند و با ارشاد و راهنمایی حضرت و یارانش و نیز امدادهای غیبی که در روایات آمده است، به اختیار خود اسلام می­آورند.
شرح حال و نقش زنان عصر ولادت حضرت مهدی(عج)
این کتاب به نقش زنان تاثیرگذار در زندگی حضرت حجت(عج) پنج سال اول زندگی وی می­پردازد
کتاب معارف مهدویت
اعتقاد به مهدویت از عوامل نشاط، پویایی، رشد و بالندگی جامعه شیعه است که آن را از فرو­افتادن در ناامیدی و رکود باز­داشته است.
کتاب مهدویت و آینده پژوهی
کتاب «مهدویت و آینده پژوهی»یکی از منابع و اصلی مهم در حوزه اینده پژوهی دینی و ارتباط آن با مهدویت است و دربردارنده مجموعه مقالات جمعی از پژوهشگران و آینده پژوهان است که با نظارت علمی و کوشش حجت الاسلام و المسلمین رحیم کارگر در پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی منتشر شده است .
کتاب درآمدی بر فلسفه مهدویت پژوهی
فلسفه مهدویت ­پژوهی، فرآمده از پاسخ­ها و تحلیل­ها و نظریه­پردازی­های راجع به پرسش­های بنیادی و کلان فلسفی در حوزه مهدویت­ پژوهی است.
کتاب مادر امام زمان(عج)
بررسی زندگی مادران ائمه(ع) از جهت قابلیت­های ویژه آنان برای پرورش معصوم اهمیتی بسیار داشته که در طول تاریخ مهجور مانده است بررسی شخصیت مادر امام­زمان(عج) به علت هجمه­های علمی از ناحیه مخالفان فرهنگ شیعی اهمیتی دو چندان می ­یابد.
«کتاب الغیبه» اثر شیخ نعمانی
«کتاب الغیبه» اثر شیخ نعمانی، از مصادر و منابع دست اول روایی شیعی در مهدویت و کهن­ترین منبع موجود در این موضوع به شمار می­رود.
«کتاب الغیبه»شیخ طوسی
«کتاب الغیبه»شیخ طوسی،ازمصادر و منابع دست اول روایی شیعی در موضوع مهدویت به شمار می­رود. در این اثر، روایات مربوط به مهدویت در یک متن کلامی جا گرفته و هر بحث و عنوان با دلایل متقن عقلی و نقلی به اثبات رسیده است. علاوه بر این، گونه­ شناسی اندیشه شیعیان در مهدویت نیز از این کتاب قابل استفاده است.
به سوی حکومت
به سوی حکومت جهانی امام مهدی:
این نوشتار کوتاه، بر آن است نخست، ابعادی از ظلم و جور آخرالزمان را، بر پایه واقعیت ها و آمار به تصویر کشد، آن گاه وضعیت مستضعفان عالم در شرایط نابرابر جهان امروز، چنان روشن می شود که بتوان قضاوت کر
پرسمان
تلخیص پرسمان مهدویت
پرسمان «مهدویت»، باور به سپیده دمی است که آموزه های آفتابگون داد و دادگری، تمام گستره کره خاکی را به پرتو خود روشن نماید.
بازگشت به دنیا
بازگشت به دنیا در پایان تاریخ:
رجعت، بازگشت در گروه از مردگان مومنان محض و کافران محض، پس از ظهور حضرت مهدی(عج) است تا مومنان از برپایی حکومت جهانی عدل شاد گردند و کافران در اندوه و نالم به سر برند
ازدواج امام
ازدواج امام زمان(عج):
در این تحقیق، تلاش بر این است که از تکرار و دوباره گویی پرهیز شود؛ از این رو، به مباحثی مانند داستان جزیره خضرا و روایت انباری، بسیار کوتاه پرداخته شده و از ذکر مطالبی که درباره صحت و سقم این دو داستان وجود دارد، خوداری و به آن چه در کتاب های مربوط به این بحث آمده اکتفا شده است. یکی از مباحثی که نزد پیروان و شیعیان حضرت مهدی(عج) جذاب بوده،بحث و بررسی زندگی شخصی آن حضرت است.
موعود گرایی
موعود گرایی در ادیان ابراهیمی یهودیت ـ مسیحیت:
اندیشه موعود در مسیحیت در سه پرده نمودار گشته است در یک پرده، همان اندیشه موعود یهودی است که در آن عیسای ناصری نقش مسیح نجاتبخش را ایفا می کند که انتظار دیر پای یهود را به سر می آورد.
مذاهب اربعه
حضرت مهدی در مذاهب اربعه
سیر تارخی تدوین احادیث مهدویت در کتاب های اهل سنت و شیعه امام مهدی در نگاه چهار گانه اهل سنت مهدویت و اهل سنت می باشد؛ مهدویت را از دریچه احادیث ماثور نگریسته و به بررسی اقوال علمای اهل سنت برخی از صفات و ویژیگی های حضرت مهدی (عج) و حکومت جهانی آن حضرت پرداخته است.
انتظار
کتاب انتظار
تبیین درست و صحیح انتظار و نشر آن در جامعه، در پی ترسیم جامعه ایده آل مهدوی و ایجاد شرایط و زمینه های تحقق ظهور حضرت مهدی (عج) و انسان سازی و آماده کردن یاران و یاوران آن حضرت برای ایفای نقش در حکومت جهانی موعود،است
هنگامه
هنگامه ظهور:
انسان های آزاده که هندسه وجودشان، کرامت و آزادگی است به آسانی تحت اسارت نظام های فکری مکاتب غربی قرار نمی گیرند و آنانی که تشنه محبت و آرامش قلبی اند، هنوز در کوی هیچ ملکی آرام نگرفته اند. اما عرصه هنرمندانه معارف وحیانی، خصوصا فرهنگ مهدویت در زلال کلام پیشوایان معصوم که مربیان صادق انسان در مسیر فطرت سلیم و دین قیم حضرت حق اند، موجی از اقبال و ارادت را در میان انسان ها به وجود می آورد.
عقول زنان
تکامل کامل عقول زنان در عصر ظهور:
این نوشتار که بر گرفته از سخنان آفتابگون اهل بیت (ع) و رهیافتی به تکامل عقول و جایگاه ارزشمند زنان در عصر ظهور است
زنان و امام مهدی
زنان و امام مهدی(عج)
تاریخ گواه است که از هر دو گروه زنان و مردان مسئولیت های خویش را تا سر منزل مقصود با جدیت تمام دنبال کرده و الگوی رفتاری مناسبی را برای آیندگان به یادگار گذاشته اند.به ویژه در آموزه های ادیان الهی با توجه به قابلیت ها و شرایط هر یک از دو گروه زن و مرد در جهت رشد و پویایی هر چه بیشتر جامعه دینی مسئولیت هایی بر دوش آنها گذاشته شده، که انجام این مسئولیت ها موجب معرفی الگوهای رفتاری دین محور به آیندگان شده است
رد پای تو
کجاست رد پای تو
کتابی که انتخاب کرده اید، حاصل تلاشی است از باغ بزرگ اندیشه مهدویت. مهدویت یعنی اعتقاد به امام زمان(عج) یعنی با امید دیدار او زیستن؛

کرسی نقد
موضوع برگزاری کرسی تبیین فلسفه غیبت با رویکرد تکامل تاریخی بشر
در این کرسی نقد با عنوان « تبیین فلسفه غیبت با رویکرد تکامل تاریخی بشر توسط حجت الاسلام دکتر بهروزی لک ارائه گردید . در این جلسه حجج الاسلام آقایان حسین الهی نژاد و مجتبی کلباسی به عنوان ناقدین این کرسی به ارائه مطالب خود پرداختند
نقش تحولات سندی و متنی روایات در مهدویت
با بیان اینکه در میان آموزه‌‌های مهدویت، برخی به دلیل عدم ثبات لازم در برخی از مستندات از استواری کافی برخوردار نیست، گفت: برای رفع این مسئله، تشکیل خانواده حدیث ضروری است.
تاملی بر نظریه زمینه سازی ظهور ( امکان یا امتناع)
اعتقاد به آرمانشهر مهدوی و تعجیل در ظهور منجی موعود از دغدغههای جامعه منتظر میباشد و دعا برای تعجیل فرج دعای همیشگی ماست. اما در دهه اخیر مباحثی در خصوص زمینه سازی ظهور مطرح شده است که نیازمند دقت و بررسی علمی است.
کارکردهای تمدنی مهدویت در بر پا داشت تمدن
نشست علمی نقد با عنوان « کارکردهای تمدنی مهدویت در برپا داشت تمدن جامعه منتظر» در تاریخ 11/12/94 از سوی پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی برگزار گردید.
در آمدی بر فلسفه مهدویت پژوهی
مهدویت پژوهی به عنوان یک حوزه مطالعاتی، به مباحث و مسائل درونی و جزئی مهدویت می پردازد.در آمدی بر فلسفه مهدویت پژوهی در تاریخ 16/10/94 ساعت 10 صبح برگزار شد.
نشست علمی تمدن

خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

پژوهشكده مهدويت و آينده پژوهي
مجری سایت : شرکت سیگما