• اخبار
  • نشست و همایش
  • معرفی آثار
  • دسترسی سریع

گفتگو با رئیس پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی
گفتگو با حجتد الاسلام حسین الهی نژاد رئیس پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی
گفتگو با حجت الاسلام حسین الهی نژاد رئیس پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی در مورد عملکرد پژوهشکده در سال 1397 ـ1396پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی مشتمل بر سه گروه مهدویت پژوهی، آینده پژوهی دین و دینداری، و جریان شناسی مهدویت می‌باشد.
روز قدس
قدس و مهدویت
به گزارش خبر نگار ایسکا حجت الاسلام خدامراد سلیمیان عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در مورد قدس و مهدویت می گوید
شب قدر
شب قدر و امام زمان
به گزارش خبر نگار ایسکا حجت الاسلام محمود ملکی راد عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفتگو با شب لیالی قدر می گوید:یکی از مباحث مهم در باره شب قدر، رابطه آن با امام زمان4 به عنوان انسان کامل است.
اولین جلسه شورای پژوهشی سال 1397
اولین جلسه شورای پژوهشی پژوهشکده مهدویت وآینده پژوهی در سال 1397
اولین جلسه شورای پژوهشی پژوهشکده مهدویت وآینده پژوهی در سال 1397 در روز سه شنبه مورخه 25/2/97 در پژوهشکده برگزار گردید
پنجمین همایش بین المللی گفتمان مهدویت
پنجمین همايش بين‌المللی گفتمان مهدويت(با محوریت آثار آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف)
به گزارش خبر نگار ایسکا پنجمین همایش بین المللی گفتمان مهدویت که همکاری پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی در تاریخ 16 اردیبهشت درروز یکشنبه شهرگلپایگان برگزار گردید
ماه مبارک رمضان
ماه مبارک رمضان و تربیت عبادي منتظران:
به گزارش خبرنگار ایسکاحجت الاسلام محمود ملکی راد عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در باره تربیت عبادی منتظران در ماه مبارک رمضان گفت:
امام زمان
امام زمان و ماه رمضان
پیامبر می فرماید: «ماه رمضان برترین ماه سال قمری است.» هم چنین در جایی دیگر ایشان فرموده : «مهدی(عج) سید و آقاست»
همایش گفتمان مهدویت
پنجمین دوره از سلسله همایش های گفتمان مهدویت با محوریت آثار گرانقدر آیت الله صافی گلپایگانی
به گزارش خبر نگار ایسکا پنجمین دوره از سلسله همایش های گفتمان مهدویت با محوریت آثار گرانقدر آیت الله صافی گلپایگانی در مورخه 16 اردیبهشت در شهر گلپایگان برگزار گردید.
ظهور
ظهور، آمدن یا آوردن امام زمان (عج)
يكى از مطالب مهمى كه در ميان آيات نورانى قرآن بارها مورد تصريح قرار گرفته، مسئله «قانون هاى حاكم بر جهان هستى و تاريخ و جامعه» است
غلبه روحیه بازار پسندی
غلبه روحیه بازار پسندی در تالیفات مهدوی چالش زا است
به گزارش خبر نگار ایسکا حجت الاسلام و المسلمین حسین الهی نژاد، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به مناسبت برگزاری سی و یکمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران انجام شد
راهکارهای امام حسن عسکری(ع)
راهکارهای امام حسن عسکری (ع) بر مخفی نگه‌داشتن ولادت امام (ع)
به گزارش خبر نکار ایسکا حجت الاسلام محمود ملکی راد عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در مورد راهکارهای امام حسن عسکری (ع) بر مخفی نگه داشتن ولادت امام (ع) می گوید
نخستین همایش بین المللی
نحستین همایش بین المللی گفتمان مهدویت در ایام شعبانیه
به گزارش خبر نگار ایسکا حجت الاسلام والمسلمین مجتبی گودرزی عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پیش نشستی با حضور دانشجویان و اساتیدمحترم فنی مهندسی شهر گلپایگان پیرامون ضرورت پرداختن مباحث مهدوی برگزار کرد .
«شعبان»فصل آشتی
«شعبان» فصل آشتی با امام زمان(عج)
به گزارش خبر نگار ایسکا حجت الاسلام سید احمد موسوی، کارشناس مهدویت با اشاره به فرار رسیدن ماه شعبان المعظم در رابطه با کیفیت تبدیل شدن سال جدید به سال ارتباط با امام عصر(عج) گفت: ماه های رجب، شعبان و رمضان ماه ضیافت الهی است، قرار گرفتن این سه ماه در کنار هم یک فصل عبادتی مخصوص را برای بندگان خدا فراهم کرده و ظرفیت ویژه ای برای دریافت رحمت خدا است
نیمه شعبان مانور بزرگ
نیمه شعبان مانور بزرگ منتظران امام زمان (عج)
به گزارش خبرنگار ایسکاحجت‌الاسلام و المسلمین رحیمیان، تولیت این مسجد با اشاره به اهمیت خودسازی، اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب در دیدار با مسئولان فرمودند که مسؤولان در هر رده ای نیازمند خودسازی و بهره گیری از دعاها هستند و به نقل از امام خمینی(ره) دعای کمیل و مناجات شعبانیه را از جمله ارزشمندترین دعاها دانستند
پیش نشست تخصصی
پیش نشست تخصصی چهاردهمین همایش بین المللی دکترین مهدویت
یش نشست تخصصی چهاردهمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت، با محوریت بررسی مقالات اساتید و پژوهشگران پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی (پژوهشکده مهدویت و آینده‌پژوهی) با مشارکت مؤسسه آینده روشن در تالار امام مهدی (عج)
هنر و رسانه
هنر و رسانه ما در عرصه مهدویت مبتلا به تعطلیلی تاریخی است
به گزارش خبر نگار ایسکا جناب آقای سید رضی موسوی گیلانی، دانشیار دانشگاه ادیان و مذاهب به مناسبت فرا رسیدن ۲۰ فروردین ماه، سالروز شهادت سید شهیدان اهل قلم شهید مرتضی آوینی که روز «هنر انقلاب اسلامی» نام گرفته است، در رابطه با جایگاه «هنر» در مباحث مهدوی، اظهار کرد
سبک زندگی
سبک زندگی مهدوی
به گزارش خبرنگار ایسکا حجت الاسلام دکتر رحیم کارگرعضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با اشاره به نامگذاری سال 97 از سوی مقام معظم رهبری با عنوان «حمایت از کالای ایرانی»، در رابطه با جایگاه این حمایت در سبک زندگی منتظرانه گفت
تنظیم سند چشم انداز
تنظیم سند چشم انداز کشور نیازمند مبانی مهدوی است
به گزارش خبرنگار ایسکا حجت الاسلام ابراهیم باقرزاده کارشناس مسائل مهدویت در مورد تحلیل بایسته های تحقق منویات دینی در جهت تحقق دولت کریمه مهدوی و همچنین تبیین شاکله حرکتی و ارزشی نظام اسلامی در جهت ترویج باور مهدویت در عرصه های گوناگون می گویند:
جلسه شورای پژوهشی
شانزدهمین جلسه شورای پژوهشی پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی
جلسه شورای پژوهشی پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی در روز سه شنبه مورخه 22/12/96 در پژوهشکده مهدویت همراه سه مصوبه برگزار گردید.
هیچ مذهبی در جهان
هیچ مذهبی در جهان اسلام نیست که منجی و مهدویت را قبول نداشته باشد
به گزارش خبرنگار ایسکا حجت الاسلام والمسلمین مهدی فرمانیان، استاد حوزه و عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان مذاهب در کمیسیون جریان شناسی و مطالعات استراتژیک موعودگرایی در مسجد مقدس جمکران گفت: نگاه به موضوع مهدویت متفاوت است و دوره امامت امام زمان شکوفاترین دوره خواهد بود و بعد از آن هم قیامت است.
جلسه شورا پژوهشی
پانزدهمین جلسه شورا پژوهشی پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی
به گزارش خبرنگار ایسکا جلسه شورای پژوهشی پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی در روز سه شنبه مورخه 15/12/96 در پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی برگزار همراه با دو دستور جلسه برگزار گردید
نقش جایگاه
نقش جایگاه علماو نخبگان در زمینه سازی ظهور
به گزارش خبر نگار ایسکا حجت الاسلام جواد جعفری کارشناش بخش مهدویت درباره نقش جایگاه علماء و نخبگان در زمینه سازی ظهور می گوید
جلسه شورا پژوهشی
چهاردهمین جلسه شورای پژوهشی پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی
به گزارش خبرنگار ایسکا جلسه شورای پژوهشی پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی روز سه شنبه در تاریخ 8/12/1396 همراه با دو دستور جلسه در پژوهشکده مهدویت برگزار گردید.
معنای اسلام
معنای اسلام انقلابی در آموزه های مهدوی
به گزارش خبرنگار ایسکا حجت الاسلام والمسلمین رحیم کارگر عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی درباره اسلام نقلابی در آموزه های مهدوی و نقش آن به معنای عدم سازش و تسلیم همراهی با ظالمان و ستمکاران و مبارزه قاطع با جریان جاهلیت و باطل جهانی است می گوید:
معنای اسلام
معنای اسلام انقلابی در آموزه های مهدوی
به گزارش خبرنگار ایسکا حجت الاسلام والمسلمین رحیم کارگر عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی درباره اسلام نقلابی در آموزه های مهدوی و نقش آن به معنای عدم سازش و تسلیم همراهی با ظالمان و ستمکاران و مبارزه قاطع با جریان جاهلیت و باطل جهانی است می گوید:

کرسی ترویجی:
آینده پژوهی تغییر ارزش ها در خانواده در جمهوری اسلامی ایران
پنجمین کرسی ترویجی عرضه و نقد ایده علمی با عنوان:« آینده پژوهی تغییر ارزش ها در خانواده در جمهوری اسلامی ایران» از پروزه حجت الاسلام رحیم کارگر در بهمن سال 96 برگزار گردید.
مهدویت و کارکردهای آ«
مهدویت و کارکردهای اجتماعی آن
به گزارش خبرنگار ایسکا نشست علمی ترویجی با عنوان مهدویت و کارکردهای اجتماعی آن در تاریخ 27/9/96 در نکوداشت هفته پژوهش برگزار گردید
رویکرد شناسی
رویکرد شناسی مخالفین مهدویت در اهل سنت با نگرش تبیینی و تحلیلی
کرسی ترویجی رویکرد شناسی مخالفین مهدویت در اهل سنت با نگرش تبیینی و تحلیلی در روز سه شنبه مورخه 96/8/30 در تالار امام مهدی(عج) برگزار گردید.
واکاوی
واکاوی روند رو به افزایش روایات نشانه های ظهور در سیر تدوین منابع روایی
در این نشست، حجت الاسلام خدامراد سلیمیان به عنوان ارائه دهنده مطلب و حجت الاسلام آیتی به عنوان ناقد مطالبی را بیان کردند که مشروح این نشست در ادامه از نظرتان می گذرد.
اثر گذاری فرق کلامی،
اثر گذاری فرق کلامی، طوائف و گروه های سیاسی در محتوا سازی آموزه های مهدویت
ه گزارش خبرنگا ایسکا اولین کرسی ترویجی با عنوان اثر گذاری فرق کلامی، طوائف و گروه های سیاسی در محتوا سازی آموزه های مهدویت در 96/3/2 در روز سه شنبه در تالار امام مهدی (عج) با هماهنگی اداره همکارهای پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار گردید.
کرسی نقد
موضوع برگزاری کرسی تبیین فلسفه غیبت با رویکرد تکامل تاریخی بشر
در این کرسی نقد با عنوان « تبیین فلسفه غیبت با رویکرد تکامل تاریخی بشر توسط حجت الاسلام دکتر بهروزی لک ارائه گردید . در این جلسه حجج الاسلام آقایان حسین الهی نژاد و مجتبی کلباسی به عنوان ناقدین این کرسی به ارائه مطالب خود پرداختند

نقد و بررسی جریان
نقد و بررسی جریان احمد اسماعیل
استکبار جهانی با هدف از بین بردن تاثیر مرجعیت شیعه در تحولات فرهنگی، سیاسی، و اجتماعی عراق جریان احمد اسماعیل را برانگیخت.
استراتژی
استراتژی اخلاق انتظار
به گزارش خبرنگار ایسکا کتاب استراتژی اخلاق انتظار از حجت اسلام بهروز محمدی عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در نشر پژوهشگاه به چاپ رسیده است می نویسد:
روش نقد
روش نقد و بررسی روایات مهدویت
به گزارش خبرنگار ایسکا حجت الاسلام خدامراد سلیمیان عضو هیئت علمی پژوهشگاه روش نقد و بررسی روایات مهدویت که در تابستان 96 در نشر پژوهشگاه به چاپ رسیده است می نویسد:
گفتمان مهدویت
گفتمان مهدویت و چالش های آسیب شناسی
ظلم و جور بدترین آسیب ها و فراگیرترین ناهنجاری ها در دوران غیبت مهدوی(عج) می باشد و مانع مدایت و مهدویت حقیقی و مخل سیر موعود گرایی و منجی گرایی راستین است.
انتظار در اهل سنت
کتاب بررسی و تحلیل انتظار در اهل سنت
انتظار در میان اهل سنت با دو رویکرد منبع محور و باور محور قابل پی گیری است در رویکرد منبع محور، به منابع حدیثی اهل سنت توجه شده و وجود مقوله انتظار در آنها رصد می شود که آیا در کتب صحاح، مسانید، جوامع ، اطراف و... احادیثی با واژه انتظار نقل شده است یا خیر؟ و آیا نقل آنها به صورت عام است یا خاص؟
مهدویت پژوهی
مهدویت پژوهی ( مسئله شناسی، معرفت شناسی و مبانی شناسی
فلسفه مهدویت پژوهی به عنوان یک حوزه مطالعاتی، به مباحث و مسائل درونی و جزئی مهدویت می پردازد. انتظار، غیبت، ظهور و حکومت جهانی و... با همه مباحث جزئی و پیرامونی شان جزو مسائل مهدویت پژوهی بوده و بیشتر با رویکرد درونی و جزئی تعریف می شوند.
جریان های انحرافی
شناخت، بررسی و نقد کلامی جریان های انحرافی مهدویت
امروزه به برکت انقلاب اسلامی ایران، توجه به مهدویت زیاد شده است و این امر زمینه پیدایش طمع ورزی برخی افراد را فراهم آورده است. این مشکل اگر چه تقریباً همزاد با اندیشه مهدویت بوده و در طول تاریخ وجود داشته است، ولی متأسفانه در چند ساله اخیر رو به فزونی نهاده است. چنانکه هر روز شاهد طرح ادعاهائی جدید و مدعیانی نو هستیم که در صدد ارضای خود خواهی‌های خویش هستند.
کتاب «خانواده و زمینه ­سازی ظهور»
پدیده­ها و رویدادهای اجتماعی در گرو شرائط و زمینه‌هایی تحقق می­یابند. هیچ پدیده­ و رویدادی بدون آن به­وجود نمی‌آید. بر اساس تعالیم قرآن کریم، سنّت الهی بر این قرار گرفته که امور عالم از مجرای طبیعی و علل و اسباب عادی خود انجام گیرد. قیام و انقلاب جهانی امام عصر(ع) نیز از این قاعده و اصل کلی مستثنی نیست.
کتاب ویژیگی های شیعی امام مهدی (عج) در روایات اهل سنت
تفکر مهدویت ریشه مشترک (رویات نبوی ) و نقاط اشتراک فراوانی میان شیعه و اهل سنت دارد؛ اما شاید در بدو امر چنین به نظر برسد که در این اندیشه میان دو مذهب اختلاف و تفاوت های عمده ای در موضوعات مهیم همچون نسب، نام پدر، تولد، نصب الهی، عصمت و علم الهی حضرت مهدی ـ عجل الله فرجه الشریف ـ وجود دارد؛
تأملی بر وضعیت ادیان در عصر ظهور
پژوهش حاضر با عنوان « تاملی بر وضعیت ادیان در عصر ظهور» است این پروژه درباره تعامل و چگونگی برخورد حضرت مهدی (عج)با یهود و نصاری در عصر ظهور است. فرضیه­ای که این تحقیق در صدد اثبات آن است، که همه ادیان در برهه­ای از زمان در حکومت امام باقی خواهند ماند و با ارشاد و راهنمایی حضرت و یارانش و نیز امدادهای غیبی که در روایات آمده است، به اختیار خود اسلام می­آورند.
شرح حال و نقش زنان عصر ولادت حضرت مهدی(عج)
این کتاب به نقش زنان تاثیرگذار در زندگی حضرت حجت(عج) پنج سال اول زندگی وی می­پردازد
کتاب معارف مهدویت
اعتقاد به مهدویت از عوامل نشاط، پویایی، رشد و بالندگی جامعه شیعه است که آن را از فرو­افتادن در ناامیدی و رکود باز­داشته است.
کتاب مهدویت و آینده پژوهی
کتاب «مهدویت و آینده پژوهی»یکی از منابع و اصلی مهم در حوزه اینده پژوهی دینی و ارتباط آن با مهدویت است و دربردارنده مجموعه مقالات جمعی از پژوهشگران و آینده پژوهان است که با نظارت علمی و کوشش حجت الاسلام و المسلمین رحیم کارگر در پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی منتشر شده است .
کتاب درآمدی بر فلسفه مهدویت پژوهی
فلسفه مهدویت ­پژوهی، فرآمده از پاسخ­ها و تحلیل­ها و نظریه­پردازی­های راجع به پرسش­های بنیادی و کلان فلسفی در حوزه مهدویت­ پژوهی است.
کتاب مادر امام زمان(عج)
بررسی زندگی مادران ائمه(ع) از جهت قابلیت­های ویژه آنان برای پرورش معصوم اهمیتی بسیار داشته که در طول تاریخ مهجور مانده است بررسی شخصیت مادر امام­زمان(عج) به علت هجمه­های علمی از ناحیه مخالفان فرهنگ شیعی اهمیتی دو چندان می ­یابد.
«کتاب الغیبه» اثر شیخ نعمانی
«کتاب الغیبه» اثر شیخ نعمانی، از مصادر و منابع دست اول روایی شیعی در مهدویت و کهن­ترین منبع موجود در این موضوع به شمار می­رود.
«کتاب الغیبه»شیخ طوسی
«کتاب الغیبه»شیخ طوسی،ازمصادر و منابع دست اول روایی شیعی در موضوع مهدویت به شمار می­رود. در این اثر، روایات مربوط به مهدویت در یک متن کلامی جا گرفته و هر بحث و عنوان با دلایل متقن عقلی و نقلی به اثبات رسیده است. علاوه بر این، گونه­ شناسی اندیشه شیعیان در مهدویت نیز از این کتاب قابل استفاده است.
به سوی حکومت
به سوی حکومت جهانی امام مهدی:
این نوشتار کوتاه، بر آن است نخست، ابعادی از ظلم و جور آخرالزمان را، بر پایه واقعیت ها و آمار به تصویر کشد، آن گاه وضعیت مستضعفان عالم در شرایط نابرابر جهان امروز، چنان روشن می شود که بتوان قضاوت کر
پرسمان
تلخیص پرسمان مهدویت
پرسمان «مهدویت»، باور به سپیده دمی است که آموزه های آفتابگون داد و دادگری، تمام گستره کره خاکی را به پرتو خود روشن نماید.
بازگشت به دنیا
بازگشت به دنیا در پایان تاریخ:
رجعت، بازگشت در گروه از مردگان مومنان محض و کافران محض، پس از ظهور حضرت مهدی(عج) است تا مومنان از برپایی حکومت جهانی عدل شاد گردند و کافران در اندوه و نالم به سر برند
ازدواج امام
ازدواج امام زمان(عج):
در این تحقیق، تلاش بر این است که از تکرار و دوباره گویی پرهیز شود؛ از این رو، به مباحثی مانند داستان جزیره خضرا و روایت انباری، بسیار کوتاه پرداخته شده و از ذکر مطالبی که درباره صحت و سقم این دو داستان وجود دارد، خوداری و به آن چه در کتاب های مربوط به این بحث آمده اکتفا شده است. یکی از مباحثی که نزد پیروان و شیعیان حضرت مهدی(عج) جذاب بوده،بحث و بررسی زندگی شخصی آن حضرت است.
موعود گرایی
موعود گرایی در ادیان ابراهیمی یهودیت ـ مسیحیت:
اندیشه موعود در مسیحیت در سه پرده نمودار گشته است در یک پرده، همان اندیشه موعود یهودی است که در آن عیسای ناصری نقش مسیح نجاتبخش را ایفا می کند که انتظار دیر پای یهود را به سر می آورد.
مذاهب اربعه
حضرت مهدی در مذاهب اربعه
سیر تارخی تدوین احادیث مهدویت در کتاب های اهل سنت و شیعه امام مهدی در نگاه چهار گانه اهل سنت مهدویت و اهل سنت می باشد؛ مهدویت را از دریچه احادیث ماثور نگریسته و به بررسی اقوال علمای اهل سنت برخی از صفات و ویژیگی های حضرت مهدی (عج) و حکومت جهانی آن حضرت پرداخته است.
انتظار
کتاب انتظار
تبیین درست و صحیح انتظار و نشر آن در جامعه، در پی ترسیم جامعه ایده آل مهدوی و ایجاد شرایط و زمینه های تحقق ظهور حضرت مهدی (عج) و انسان سازی و آماده کردن یاران و یاوران آن حضرت برای ایفای نقش در حکومت جهانی موعود،است
هنگامه
هنگامه ظهور:
انسان های آزاده که هندسه وجودشان، کرامت و آزادگی است به آسانی تحت اسارت نظام های فکری مکاتب غربی قرار نمی گیرند و آنانی که تشنه محبت و آرامش قلبی اند، هنوز در کوی هیچ ملکی آرام نگرفته اند. اما عرصه هنرمندانه معارف وحیانی، خصوصا فرهنگ مهدویت در زلال کلام پیشوایان معصوم که مربیان صادق انسان در مسیر فطرت سلیم و دین قیم حضرت حق اند، موجی از اقبال و ارادت را در میان انسان ها به وجود می آورد.

خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

پژوهشكده مهدويت و آينده پژوهي
مجری سایت : شرکت سیگما