• اخبار
  • نشست و همایش
  • معرفی آثار
  • دسترسی سریع

انتظار
انتظار حرکتی جهادی است نه فقط احساس قلبی
حجت الاسلام حسن ملایی: تبیین اصول سبک خاص از زندگی که می تواند شاهراه ارتباطی جامعه منتظر با جامعه آرمانی مهدوی باشد و مسیر رسیدن به عصر ظهور را هموار کند ما را بر آن داشت تا با حجت الاسلام والمسلمین حسن ملّایی، استاد حوزه و مدیر گروه اخلاق و تربیت مرکز تخصصی مهدویت، اگر بخواهیم واژه انتظار را واکاوی نماییم، نباید فقط به ذهنیات و داده های ذهنی خود بسنده کنیم. مشکل جامعه دینی در حال حاضر این است که می کوشد واژه های مطرح در متون دینی و اسلامی را با ذهنیات خود تفسیر و تشریح کند.
هنوز
هنوز حرف های مهدویت در سیاست و اجتماع شنیده نشده است.
به برخی از خلأهای موجود در عرصه مهدویت و جانمایی آن در سیاستگذاری های کلان فرهنگی و همچنین برخی راهکارهای حل این مسئله اشاره شد. پژوهشگر و محقق مباحث مهدوی راهکار دوم در این رابطه را «تئوری پردازی پیرامون مسئله مهدویت» دانست و گفت: آموزه مهدویت دامنه تاریخی وسیعی دارد و از بنیادی ترین اصول اعتقادی ما مسلمین است. همچنین در میان سایر ادیان نیز به عنوان یک مصلح جهانی مورد توجه قرار گرفته است. «دکتر جاسم حسین» که امروز در آمریکا کرسی تدریس شیعه دارد و جزء دانشمندان مطرح در دنیاست، تصریح می کند
تصویب پژوهشکده
تصویب پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی با سه گروه رسمیت یافت
جلسه
جلسه هماهنگی با اداره همکاری ها
جلسه ای با حضور آقای نصرتی رئیس اداره همکاری ها با رئیس پژوهشکده مهدویت وآینده پژوهی در روز سه شنبه مورخه 19/11/95 برگزار گردید.
شباهت ها
شباهت های بقیه الله (عج) به حضرت زهرا(س)
در رابطه با همانندی های میان حضرت زهرا سلام الله علیها و حضرت مهدی(عج) و ارتباط میان آن دو بزرگوار، روایات تصریحاتی دارند. حضرت زهرا سلام الله علیها نور اهل آسمان است. پیامبر اسلام صل الله علیه وآله در بخشی از یک حدیث طولانی و زیبا فرمودند: «ثم أظلمت المشارق و المغارب، فشکت الملائکة إلی الله تعالی أنْ یکشف عنهم تلک الظلمة. فتکلم الله جلّ جلالُه کلمةً فخلق منها روحا ثُمّ تکلَّم بکلمةٍ فخلق من تلک الکلمة نورا، فأضاءت النور إلی تلک الروح و أقامها مقامَ العرش فزهرت المشارق و المغارب فهی فاطمة الزهراء و لذالک سمیت الزهراء لأنَّ نورها زهرت به السماوات (1
نگاه جامعه منتظر
نگاه جامعه منتظر جهانی است نه جناحی و منطقه ای
جامعه عصر مهدوی جهانی است، لذا تفکرات جامعه مورد خواست و نیاز برای رسیدن به این عصر متعالی نیز، باید یک دید و بینش جهانی و همه گیر داشته باشد. چگونگی حرکت و دستیابی به سمت و سوی تمدن نوین اسلامی و راهکارهای مبنایی تجلّی و ظهور و بروز عصر متعالی مهدویت(عج) که مورد اهتمام جامعه اسلامی است، مسئله ای است که می بایست درعرصه های بین المللی و مواجهات جهانی نیز تبیین و تحلیل شوند،
اعتقاد به مهدویت
اعتقاد به مهدویت امید را در دل ها زنده می کند
به گزارش خبر نگار ایسکا حضرت آیت الله خامنه ای درباره اعتقاد به مهدویت امید را در دل ها زنده می کند می گوید: اعتقاد به مهدویت، به وجود مقدس مهدی موعود (ارواحنا فداه) امید را در دلها زنده می کند. هیچ وقت انسانی که معتقد به این اصل است ناامید نمی شود؛ چرا؟ چون می داند یک پایان روشن حتمی وجود دارد. سعی می کند که خودش را به آن برساند.
عجل با کار شما باید تعجیل شود
عجل» با کار شما باید تعجیل شود/ صرف تسبیح دست گرفتن زمینه ساز ظهور نیست
دوه آخرالزمان برگ آخر تاریخ دینی است. این فصل سنگین ترین فصلی است که بر اهل اعتقاد می گذرد. در این فصل و در برابر هجوم خشن شبهات فکری، می توان بی خیال بود و بی تفاوت گذشت تا آنجا که مشکلات، ما را محاصره کنند و می توان به استقبال رفت و به ریشه ها پرداخت و مزاج ها را واکسینه کرد
بی تفاوتی
بی تفاوتی به بی پروایی های اخلاقی روح انتظار را مستهلک می کند
انسان 250 ساله» براساس بیانات مقام معظم رهبری آمده است؛ «نزدیک شدن به امام زمان(عج)؛ نه نزدیک شدن در مکان هست و نه نزدیک شدن به زمان. شما که می خواهید به ظهور امام زمان نزدیک بشوید، ظهور امام زمان(عج) یک تاریخ معینی ندارد که صد سال دیگر مثلا، یا پنجاه سال دیگر، تا ما بگوییم که از این پنجاه سال، یک سال و دو سال و سه سالش را گذراندیم، چهل و شش سال و چهل و هفت سال دیگر باقی مانده؛
وادی ضلالت و جاهلیت
انسان ها یا منتظرند یا متحیر وادی ضلالت و جاهلیت
انسان تنها انتظار کسی را می کشد که او را به کارگشایی بشناسد، چون که شیء ناشناخته در اصل خود غریب است؛ چه رسد به آنچه متعلق به اوست. حال هرچه دانش و معرفت والاتر و صحیح تر باشد، انتظار نیز عمق و حقیقت بالاتری خواهد داشت.انسان های عصر غیبت ِ وجود مبارک ولی عصر عجل الله تعالی فرجه یا در زمره منتظران آن حضرت(عج) اند یا نیستند و آنان که در گروه منتظران نیستند ناگزیر در زمره متحیران وادی ضلالت و جاهلیت اند.
جلسه شورا
هجدهمین جلسه شورای پژوهشی پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی
هجدهمین جلسه شورای پژوهشی پژوهشکده در روز سه شنبه تاریخ 95/11/12 در پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی برگزار شد.در این جلسه دو موضوع به تصویب رسید.
جلسه هماهنگی
جلسه ای رئیس پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی با رئیس گروه برنامه ریزی و ارزیابی پژوهشی
جلسه ای رئیس پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی با رئیس گروه برنامه ریزی و ارزیابی پژوهشی پژوهشگاه در روز یکشنبه مورخه 95/11/10در پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی برگزار گردید.
مهدویت بعد از چهار دهه
مهدویت بعد از چهار دهه هنوز گفتمان رایج فرهنگی و علمی کشور نیست
به گزارش خبرنگار ایسکا حجت الاسلام مجتبی کلباسی، مدیر مرکز تخصصی مهدویت در گفت در واکاوی و بررسی این موضوع که پس از قریب به چهار دهه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، در سیاست گذاری های کلان کشور تا چه میزان به مسئله «مهدویت» به عنوان سنگ بنای انقلاب توجه شده است گفت: شکی نیست که انقلاب اسلامی و انقلاب‌هایی که در طول یکصد سال گذشته در کشور ما اتفاق افتاده انقلاب‌هایی متأثر و مرتبط با اندیشه‌ مهدویت بوده است
فتنه
فتنه های دامنگیر آخر الزمان
به گزارش خبرنگار ایسکا حجت الاسلام رحیم کارگر عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در باره فتنه های دامنگیر آخرالزمان می گوید:آینده پژوهی اسلامی، توجه زیادی به آینده فرهنگ و تحولات منفی یا مثبت در این زمینه دارد که همراه با هشدارها و انذارها است.
منحصر کردن مهدویت
منحصر کردن مهدویت به آینده مشکل بزرگ فرهنگی ما است
عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در رابطه با جایگاه و نقش معارف و آموزه های مهدوی در سیاست های کلان کشوری، اظهار کرد: در بخش پیشین این مطلب اشاره شد که معضل نگنجاندن معارف مهدوی در سیاست های کلی کشور خود را در چند جا نشان می دهد. از جمله: در «انجام کارهای سطحی نسبت به مهدویت»، در «وجود آسیب های فراوان در این عرصه» و یا در «شکل گیری جریان ها و مدعیان انحرافی» که امروز مشاهده می شود.
جایگاه سیاست
جایگاه سیاست در مهندسی انتظار/دشمنان امام عصر(عج) برنامه سیاسی دارند
در دین اسلام دین و سیاست جدا نیست یعنی نمی توان گفت: احکامی عبادی وجود دارد که باید افرادی خاص به آنها بپردازند یا احکامی سیاسی و اجتماعی برای قشر دیگری وجود دارد، بلکه افراد در هر شغل و منصبی هم باید به احکام عبادی و هم احکام سیاسی و اقتصادی توجه داشته باشند.
فرهنگ
فرهنگ از اساسی ترین عرصه های زمینه ساز ظهور است
آیت الله جوادی آملی، مفسر برجسته قرآن و از مراجع عظام تقلید در کتاب شریف «امام مهدی(عج)، موجود موعود» می نویسد: در تبیین معنی حقیقی انتظار روایات متعددی هست؛ از آن جمله روایتی است که ابوبصیر از حضرت صادق علیه السلام چنین نقل می کند
برخورد سلیقه ای
برخورد سلیقه ای با مهدویت ما را در جاده اهداف زمین گیر می کند
در رابطه با جایگاه و نقش معارف و آموزه های مهدوی در سیاست های کلان کشوری تصریح کرد: در رابطه با ضرورت داشتن یا نداشتن جانمایی مباحث مهدوی در سیاست های کلی و کلان کشور دو بحث وجود دارد
وظیفه سیاسی اجتماعی
وظیفه سیاسی و اجتماعی منتظران برای فرج
درباره وظیفه سیاسی و اجتماعی منتظران برای فرج می گوید:نقش مردم به‌طور عام و یاران و یاوران به طور خاص، در زمینه سازی برای ظهور در عرصه اعتقادی، نقشی کلیدی و در جهت خودسازی برای توان-مندی یاری حضرت مهدی (عج) است.
جلسه شورا
هفدهمین جلسه شورای پژوهشی پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی
جلسه شورای پژوهشی پژوهشکده در تاریخ 5/11/95 با حضور حجج الاسلام آقایان: رضا نژاد ـ الهی نژاد ـ فوادیان ـ لطیفی ـ ربانی ـ کارگر برگزار گردید.ط
بیشترین استعداد
بیشترین استعداد در تمهید مقدمات ظهور از آنِ جوان است
فرهنگ انتظار یک فرهنگ منحصر به فرد است و توانایی فراوانی دارد برای این که تمامیت اسلام را برای همگان تبیین کند. این فرهنگ که ما از آن به عنوان «فرهنگِ آماده شدن برای ظهور» نام می‌بریم، الزاماتی دارد که این الزامات برای همگان یکسان است و همه باید خود را برای ظهور و حاکمیت معصوم(ع) آماده کنند.
حقیقت انتظار
حقیقت انتظار احیای امر امام (عج) است
«امام مهدی عج » در رابطه با مفهوم انتظار در مکتب اهل بیت علیهمم السلام می گوید: در تبیین معنی حقیقی انتظار، روایات متعددی هست؛ از آن جمله روایتی است که ابوبصیر از حضرت صادق علیه السلام چنین نقل می کند: «لیعدن احدکم لخروج القائم ولو سهما»
دومین نشست نخبگانی
دومین نشست علمی گروه نخبگانی با عنوان تحلیل داده های پروژه آینده پژوهی در ایران
دومین نشست علمی گروه نخبگانی در روز پنج شنبه مورخه 95/10/30 با عنوان تحلیل داده های پروژه آینده پژوهی خانواده در ایران ( بررسی روندها پیشران خانواده )با حضور کارشناسان مسائل خانواده و آینده پژهی در پژوهشکده مهدویت برگزار شد.
جلسه شورا
شانزدهمین جلسه شورای پژوهشی پزوهشکده مهدویت و آینده پژوهی
شانزدهمین جلسه شورای پژوهشی پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی با حضور حجج السلام آقایان: الهی نژاد ـ بهروزی لک ـ ضمیری ـ رضانژاد ـ شاهرخی ـ ملایی در روز سه شنبه مورخه 95/10/28 برگزارگردید .
احمد الحسن
کاری حوزه درباره مهدویت/شناخت جریان احمد الحسن
آیت الله نجم الدین طبسی سخنان خود را با خواندن روایاتی در مورد مهدویت و علائم ظهور امام زمان (عج) شروع و در ادامه علامات ظهور امام زمان (عج) را به دو دسته حتمی و غیر حتمی تقسیم کرد و متذکر شد که یکی از علامات حتمی ظهور جریان یمانی است، و جریان حسنی را از علایم غیر حتمی ظهور خواند

گفتمان مهدویت
گفتمان مهدویت و چالش های آسیب شناسی
ظلم و جور بدترین آسیب ها و فراگیرترین ناهنجاری ها در دوران غیبت مهدوی(عج) می باشد و مانع مدایت و مهدویت حقیقی و مخل سیر موعود گرایی و منجی گرایی راستین است.
انتظار در اهل سنت
کتاب بررسی و تحلیل انتظار در اهل سنت
انتظار در میان اهل سنت با دو رویکرد منبع محور و باور محور قابل پی گیری است در رویکرد منبع محور، به منابع حدیثی اهل سنت توجه شده و وجود مقوله انتظار در آنها رصد می شود که آیا در کتب صحاح، مسانید، جوامع ، اطراف و... احادیثی با واژه انتظار نقل شده است یا خیر؟ و آیا نقل آنها به صورت عام است یا خاص؟
مهدویت پژوهی
مهدویت پژوهی ( مسئله شناسی، معرفت شناسی و مبانی شناسی
فلسفه مهدویت پژوهی به عنوان یک حوزه مطالعاتی، به مباحث و مسائل درونی و جزئی مهدویت می پردازد. انتظار، غیبت، ظهور و حکومت جهانی و... با همه مباحث جزئی و پیرامونی شان جزو مسائل مهدویت پژوهی بوده و بیشتر با رویکرد درونی و جزئی تعریف می شوند.
جریان های انحرافی
شناخت، بررسی و نقد کلامی جریان های انحرافی مهدویت
امروزه به برکت انقلاب اسلامی ایران، توجه به مهدویت زیاد شده است و این امر زمینه پیدایش طمع ورزی برخی افراد را فراهم آورده است. این مشکل اگر چه تقریباً همزاد با اندیشه مهدویت بوده و در طول تاریخ وجود داشته است، ولی متأسفانه در چند ساله اخیر رو به فزونی نهاده است. چنانکه هر روز شاهد طرح ادعاهائی جدید و مدعیانی نو هستیم که در صدد ارضای خود خواهی‌های خویش هستند.
کتاب «خانواده و زمینه ­سازی ظهور»
پدیده­ها و رویدادهای اجتماعی در گرو شرائط و زمینه‌هایی تحقق می­یابند. هیچ پدیده­ و رویدادی بدون آن به­وجود نمی‌آید. بر اساس تعالیم قرآن کریم، سنّت الهی بر این قرار گرفته که امور عالم از مجرای طبیعی و علل و اسباب عادی خود انجام گیرد. قیام و انقلاب جهانی امام عصر(ع) نیز از این قاعده و اصل کلی مستثنی نیست.
کتاب ویژیگی های شیعی امام مهدی (عج) در روایات اهل سنت
تفکر مهدویت ریشه مشترک (رویات نبوی ) و نقاط اشتراک فراوانی میان شیعه و اهل سنت دارد؛ اما شاید در بدو امر چنین به نظر برسد که در این اندیشه میان دو مذهب اختلاف و تفاوت های عمده ای در موضوعات مهیم همچون نسب، نام پدر، تولد، نصب الهی، عصمت و علم الهی حضرت مهدی ـ عجل الله فرجه الشریف ـ وجود دارد؛
تأملی بر وضعیت ادیان در عصر ظهور
پژوهش حاضر با عنوان « تاملی بر وضعیت ادیان در عصر ظهور» است این پروژه درباره تعامل و چگونگی برخورد حضرت مهدی (عج)با یهود و نصاری در عصر ظهور است. فرضیه­ای که این تحقیق در صدد اثبات آن است، که همه ادیان در برهه­ای از زمان در حکومت امام باقی خواهند ماند و با ارشاد و راهنمایی حضرت و یارانش و نیز امدادهای غیبی که در روایات آمده است، به اختیار خود اسلام می­آورند.
شرح حال و نقش زنان عصر ولادت حضرت مهدی(عج)
این کتاب به نقش زنان تاثیرگذار در زندگی حضرت حجت(عج) پنج سال اول زندگی وی می­پردازد
کتاب معارف مهدویت
اعتقاد به مهدویت از عوامل نشاط، پویایی، رشد و بالندگی جامعه شیعه است که آن را از فرو­افتادن در ناامیدی و رکود باز­داشته است.
کتاب مهدویت و آینده پژوهی
کتاب «مهدویت و آینده پژوهی»یکی از منابع و اصلی مهم در حوزه اینده پژوهی دینی و ارتباط آن با مهدویت است و دربردارنده مجموعه مقالات جمعی از پژوهشگران و آینده پژوهان است که با نظارت علمی و کوشش حجت الاسلام و المسلمین رحیم کارگر در پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی منتشر شده است .
کتاب درآمدی بر فلسفه مهدویت پژوهی
فلسفه مهدویت ­پژوهی، فرآمده از پاسخ­ها و تحلیل­ها و نظریه­پردازی­های راجع به پرسش­های بنیادی و کلان فلسفی در حوزه مهدویت­ پژوهی است.
کتاب مادر امام زمان(عج)
بررسی زندگی مادران ائمه(ع) از جهت قابلیت­های ویژه آنان برای پرورش معصوم اهمیتی بسیار داشته که در طول تاریخ مهجور مانده است بررسی شخصیت مادر امام­زمان(عج) به علت هجمه­های علمی از ناحیه مخالفان فرهنگ شیعی اهمیتی دو چندان می ­یابد.
«کتاب الغیبه» اثر شیخ نعمانی
«کتاب الغیبه» اثر شیخ نعمانی، از مصادر و منابع دست اول روایی شیعی در مهدویت و کهن­ترین منبع موجود در این موضوع به شمار می­رود.
«کتاب الغیبه»شیخ طوسی
«کتاب الغیبه»شیخ طوسی،ازمصادر و منابع دست اول روایی شیعی در موضوع مهدویت به شمار می­رود. در این اثر، روایات مربوط به مهدویت در یک متن کلامی جا گرفته و هر بحث و عنوان با دلایل متقن عقلی و نقلی به اثبات رسیده است. علاوه بر این، گونه­ شناسی اندیشه شیعیان در مهدویت نیز از این کتاب قابل استفاده است.
به سوی حکومت
به سوی حکومت جهانی امام مهدی:
این نوشتار کوتاه، بر آن است نخست، ابعادی از ظلم و جور آخرالزمان را، بر پایه واقعیت ها و آمار به تصویر کشد، آن گاه وضعیت مستضعفان عالم در شرایط نابرابر جهان امروز، چنان روشن می شود که بتوان قضاوت کر
پرسمان
تلخیص پرسمان مهدویت
پرسمان «مهدویت»، باور به سپیده دمی است که آموزه های آفتابگون داد و دادگری، تمام گستره کره خاکی را به پرتو خود روشن نماید.
بازگشت به دنیا
بازگشت به دنیا در پایان تاریخ:
رجعت، بازگشت در گروه از مردگان مومنان محض و کافران محض، پس از ظهور حضرت مهدی(عج) است تا مومنان از برپایی حکومت جهانی عدل شاد گردند و کافران در اندوه و نالم به سر برند
ازدواج امام
ازدواج امام زمان(عج):
در این تحقیق، تلاش بر این است که از تکرار و دوباره گویی پرهیز شود؛ از این رو، به مباحثی مانند داستان جزیره خضرا و روایت انباری، بسیار کوتاه پرداخته شده و از ذکر مطالبی که درباره صحت و سقم این دو داستان وجود دارد، خوداری و به آن چه در کتاب های مربوط به این بحث آمده اکتفا شده است. یکی از مباحثی که نزد پیروان و شیعیان حضرت مهدی(عج) جذاب بوده،بحث و بررسی زندگی شخصی آن حضرت است.
موعود گرایی
موعود گرایی در ادیان ابراهیمی یهودیت ـ مسیحیت:
اندیشه موعود در مسیحیت در سه پرده نمودار گشته است در یک پرده، همان اندیشه موعود یهودی است که در آن عیسای ناصری نقش مسیح نجاتبخش را ایفا می کند که انتظار دیر پای یهود را به سر می آورد.
مذاهب اربعه
حضرت مهدی در مذاهب اربعه
سیر تارخی تدوین احادیث مهدویت در کتاب های اهل سنت و شیعه امام مهدی در نگاه چهار گانه اهل سنت مهدویت و اهل سنت می باشد؛ مهدویت را از دریچه احادیث ماثور نگریسته و به بررسی اقوال علمای اهل سنت برخی از صفات و ویژیگی های حضرت مهدی (عج) و حکومت جهانی آن حضرت پرداخته است.
انتظار
کتاب انتظار
تبیین درست و صحیح انتظار و نشر آن در جامعه، در پی ترسیم جامعه ایده آل مهدوی و ایجاد شرایط و زمینه های تحقق ظهور حضرت مهدی (عج) و انسان سازی و آماده کردن یاران و یاوران آن حضرت برای ایفای نقش در حکومت جهانی موعود،است
هنگامه
هنگامه ظهور:
انسان های آزاده که هندسه وجودشان، کرامت و آزادگی است به آسانی تحت اسارت نظام های فکری مکاتب غربی قرار نمی گیرند و آنانی که تشنه محبت و آرامش قلبی اند، هنوز در کوی هیچ ملکی آرام نگرفته اند. اما عرصه هنرمندانه معارف وحیانی، خصوصا فرهنگ مهدویت در زلال کلام پیشوایان معصوم که مربیان صادق انسان در مسیر فطرت سلیم و دین قیم حضرت حق اند، موجی از اقبال و ارادت را در میان انسان ها به وجود می آورد.
عقول زنان
تکامل کامل عقول زنان در عصر ظهور:
این نوشتار که بر گرفته از سخنان آفتابگون اهل بیت (ع) و رهیافتی به تکامل عقول و جایگاه ارزشمند زنان در عصر ظهور است
زنان و امام مهدی
زنان و امام مهدی(عج)
تاریخ گواه است که از هر دو گروه زنان و مردان مسئولیت های خویش را تا سر منزل مقصود با جدیت تمام دنبال کرده و الگوی رفتاری مناسبی را برای آیندگان به یادگار گذاشته اند.به ویژه در آموزه های ادیان الهی با توجه به قابلیت ها و شرایط هر یک از دو گروه زن و مرد در جهت رشد و پویایی هر چه بیشتر جامعه دینی مسئولیت هایی بر دوش آنها گذاشته شده، که انجام این مسئولیت ها موجب معرفی الگوهای رفتاری دین محور به آیندگان شده است
رد پای تو
کجاست رد پای تو
کتابی که انتخاب کرده اید، حاصل تلاشی است از باغ بزرگ اندیشه مهدویت. مهدویت یعنی اعتقاد به امام زمان(عج) یعنی با امید دیدار او زیستن؛

کرسی نقد
موضوع برگزاری کرسی تبیین فلسفه غیبت با رویکرد تکامل تاریخی بشر
در این کرسی نقد با عنوان « تبیین فلسفه غیبت با رویکرد تکامل تاریخی بشر توسط حجت الاسلام دکتر بهروزی لک ارائه گردید . در این جلسه حجج الاسلام آقایان حسین الهی نژاد و مجتبی کلباسی به عنوان ناقدین این کرسی به ارائه مطالب خود پرداختند
نقش تحولات سندی و متنی روایات در مهدویت
با بیان اینکه در میان آموزه‌‌های مهدویت، برخی به دلیل عدم ثبات لازم در برخی از مستندات از استواری کافی برخوردار نیست، گفت: برای رفع این مسئله، تشکیل خانواده حدیث ضروری است.
تاملی بر نظریه زمینه سازی ظهور ( امکان یا امتناع)
اعتقاد به آرمانشهر مهدوی و تعجیل در ظهور منجی موعود از دغدغههای جامعه منتظر میباشد و دعا برای تعجیل فرج دعای همیشگی ماست. اما در دهه اخیر مباحثی در خصوص زمینه سازی ظهور مطرح شده است که نیازمند دقت و بررسی علمی است.
کارکردهای تمدنی مهدویت در بر پا داشت تمدن
نشست علمی نقد با عنوان « کارکردهای تمدنی مهدویت در برپا داشت تمدن جامعه منتظر» در تاریخ 11/12/94 از سوی پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی برگزار گردید.
در آمدی بر فلسفه مهدویت پژوهی
مهدویت پژوهی به عنوان یک حوزه مطالعاتی، به مباحث و مسائل درونی و جزئی مهدویت می پردازد.در آمدی بر فلسفه مهدویت پژوهی در تاریخ 16/10/94 ساعت 10 صبح برگزار شد.
نشست علمی تمدن

خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

پژوهشكده مهدويت و آينده پژوهي
مجری سایت : شرکت سیگما