• اخبار
  • نشست و همایش
  • معرفی آثار
  • دسترسی سریع

ترویج
ترویج فرهنگ احیای شب نیمه شعبان
به گزارش خبرنگار ایسکا،حجت الاسلام محمدصادق کفیل، معاون بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) با اشاره به گردهمایی مدیران استانی این بنیاد در آغاز مبارک ماه شعبان تصریح کرد.
نوید آیه
نوید آیه «جاءَ الْحَقُّ وَ زَهَقَ الْباطِلُ»
از آنجایی که مخالفان و دشمنان نیز بخشی از مردم هستند، در اینجا مناسب است به صورت گذرا، به چگونگی و برخورد آنها با مهدی موعود علیه السلام نیز اشاره شود پیش از این گفته شد قیام حضرت مهدی علیه السلام، به عنوان واپسین و بزرگ‌ترین انقلاب در برابر اهل باطل برای برپایی حاکمیت عدل و قسط است.
توانمندی
توانمندی نظامی لازمه جامعه منتظر و زمینه ساز ظهور است
حجت الاسلام والمسلمین خدامراد سلیمیان، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی درباره توانمندی نظامی لازمه جامعه منتظر و زمینه ساز ظهور است به مناسبت 29 فروردین ماه، روز ارتش می گوید: یکی از ضرورت های مباحث مهدوی، نگاه فراگیر به گستره های مختلف این رویداد مهم است به این معنا که نباید پیرامون مباحث مهدوی یک جانبه نگری داشت زیرا آسیب های جبران ناپذیری را به همراه می آورد بنابراین اگر فردی تنها یکی از گستره های این بحث را برجسته کند و به موارد دیگر کمتر بپردازد، پیامدهای بدی گریبانگیرش خواهد شد.
سیاست
سیاست و روابط بین الملل در دولت مهدوی
گرما اصول حاکم بر قرآن کریم را در باب سیره و سیرت حضرت حجت(عج) جاری بدانیم، می توانیم به این نکته دست یابیم که در عصر ظهور، مراودات و تبادلات سیاسی، به طور قطع حاکم و اجرایی خواهد بود. دلیل دیگر این ادعا آن است که طبق روایات وارده، حضرت حجت(عج) در آغاز نهضت و انقلاب سراسری خود، عرصه دعوت و گفتمان بین المللی را مد نظر قرار خواهند داد و مردم را به سوی حق و عدالت فرا خواهند خواند.
دینداری
چرا دینداری در آخر الزمان از هر وقت دیگری سخت تر است?
عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: این جملات نورانى، بیانگر وجود نوعى تحیر، پسرفت اعتقادى، ظاهرسازى و رنگ باختن دیندارى در آخرالزمان است. چنان که امیرالمومینن امام على (ع)  نیز به این مطلب اشاره فرموده است:وضعیت دیندارى در آخرالزمان سخت و شکننده و میزان رویگردانى اغلب مردم از دستورات الهى، زیادتر است. این مسئله دلایل مختلفى مى تواند داشته باشد،
ظرفیت آموزه ها
ظرفیت آموزه های علوی برای تربیت زمینه سازان دولت مهدوی
به گزارش خبرنگار ایسکاحجت الاسلام والمسلمین علی صدوقی، کارشناس مرکز تخصصی مهدویت در رابطه با تربیت ارزشی فرزندان با الهام از سیره و تربیت علوی اظهار کرد: در روایات ما پیامبر گرامی اسلام صل الله علیه و آله و امیرالمومنین امام علی (ع)به عنوان پدران امت معرفی شده اند؛ یعنی همه ائمه اطهار (ع) و در عصر حاضر، حضرت امام مهدی علیه السلام پدران امت هستند.
اعتکاف
اعتکاف؛ موسم تجدید عهد با امام زمان (عج)
اعتکاف فرصتی است برای دوری از هیاهوهای دنیایی و نزدیکی به خداوند و ولی خدا، منتظران ظهور این فرصت سه روزه برای قرب هرچه بیشتر به امام زمان(عج) استفاده کنند، از این رو و در آستانه ایام البیض و آغاز مراسم معنوی اعتکاف، برای واکاوی جلوه های سبک زندگی منتظرانه در این آیین و نیز راه های حفظ و مراقبت از دستاوردهای اعتکاف، و برای ظهورش معتکف شویم.
اقتصاد
اقتصاد مقاومتی نیازمند اعتقاد و عمل به «سبک زندگی منتظرانه»است
تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور امام زمانی، وابسته به تحقق سبک زندگی منتظرانه در مردم و نخبگان است. چرا که اصولا مقوله «اقتصاد مقاومتی» به «سبک زندگی منتظرانه» گره خورده است.البته سبک زندگی ای که در میان همه اقشار جامعه از عموم مردم، نخبگان، مسئولان و فرهیختگان رواج داشته باشد و این سوءتفاهم برطرف شود که تنها مردم باید سبک زندگی منتظرانه داشته باشند و مسئولان یا نخبگان و افرادی که در صدر امور و در موضع تصمیم گیری هستند، نقشی در این رابطه ندارند.
جلسه شورا
بیست یکمین جلسه شورای پژوهشی پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی
بیست یکمین جلسه شورای پژوهشی پژوهشکده مهدویت وآینده پژوهی در سال 95 روز سه شنبه مورخه 24/12/95 همراه با 4 دستور جلسه برگزار گردید
انتظار
انتظار بدون مجاهده خیالی باطل است
دراک صحیح و روشن معنای انتظار اقتضا می کند که انسان ِمنتظر حرکتی دائمی و تلاشی پویا داشته باشد تا بر اثر آن خود و جامعه خویش را مهیای ظهور امام منتظَر سازد.
توسعه
توسعه دانش راهکار اصلی تمدن سازی اسلامی است
به گزارش خبرنگار ایسکا حجت الاسلام خدامراد سلیمیان عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در باره توسعه دانش راهکار اصلی تمدن سازی اسلامی گفت : حجت الاسلام خدامراد سلیمیان عنوان کرد: بررسی راهکارها و مبانی اصولی و صحیح دست یابی به فرهنگ و تمدن نوین اسلامی و توجه به منویات مهدوی(عج) ذیل تبیین راهکارهای الهی و اسلامی و تشریح جایگاه فرهنگ و اندیشه، در نشر و گسترش مفهوم تمدن و خِردورزی در جامعه اسلامی و همچنین تحلیل رویکرد دیدگاه های نامعتبر و نامفهوم در مسیر دست یابی به اندیشه و فرهنگ صحیح اسلامی و مهدوی(عج) و تشریح نقاط مغفول در آن، ما را بر آن داشت.
جلسه
جلسه هماهنگی با اداره فناوری اطلاعات
جلسه هماهنگی پژوهشکده مهدویت وآینده پژوهی با اداره فناوری اطلاعات روز سه شنبه مورخه 3/12/95 در پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی برگزار گردید.
مهدویت
مهدویت، ناآرامی و مسئولیت ناپذیری جوانان را درمان می کند
ما اکنون با اضطراب ها، دل مشغولی ها و شکنندگی هایی در زندگی به خصوص برای جوانان مواجه ایم و رفتارهایی در حال شیوع در جامعه است که قابل قبول نیست به عنوان مثال امروز خانواده ها چندان در مواجهه با مشکلات استقامت ندارند یا اینکه یکدیگر یا سختی های زندگی را چندان تحمل نمی کنند و اولین واکنش آنها در این مواقع، شانه خالی کردن از بار مسئولیت است.
چه کنیم
چه کنیم تا حضرت غائب (عج) از پس پرده بیرون آید؟
به گزارش خبر نگار ایسکا ، مرحوم آیت الله بهجت در پاسخ این سوال که «چه کنیم تا حضرت غائب (عج) از پس پرده بیرون آید؟» می فرمایند:
جلسه شورا
بیستمین جلسه شورای پژوهشی پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی در سال 95
جلسه شورای پژوهشی پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی در روز سه شنبه مورخه 10/12/95 در پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی برگزار شد در این جلسه دو طرح بررسی گردید
انتظار نقشه راه
انتظار نقشه راه رسیدن به تمدن نوین اسلامی را ترسیم می کند
به گزارش خبر نگار ایسکا حجت الاسلام حسین الهی نژاد، رییس پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی و عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ «تمدن نوین اسلامی و جایگاه آموزه های مهدوی در آن» اظهار کرد: تمدن اسلامی با بعثت پیامبر گرامی اسلام (ص) آغاز شد و اوج آن به جامعه مهدوی منتهی می شود؛ یعنی تمدن اسلامی آغازی دارد که بعثت است و اوجی دارد که با ظهور و تشکیل حکومتکریمه مهدوی توسط امام زمان (ع) به بالندگی مطلوب خود می‌رسد
عامل تقرب
عامل تقرب به امام عصر(عج) اعمال است نه زمان زندگی
به گزارش خبر نگار ایسکا حجت الاسلام محمود اباذری، استاد حوزه و دانشگاه اظهار کرد: اعتقاد به مهدویت اعتقاد مشترک تمام امت اسلام است اما به سبب تمسک به حدیث ثقلین و راهی که خدای متعال و پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) ترسیم کرده اند، اعتقاد به مهدویت در شیعه بسیار شفاف و روشن است؛ در واقع تمام مذاهب اعتقاد به منجی دارند ولی کامل ترین اعتقاد در شیعه وجود دارد.
جلب رضایت
جلب رضایت امام عصر(عج)؛ درس بزرگ فاطمی برای منتظران
به گزارش خبر نگار ایسکا معصومه ظهیری، کارشناس مسایل زنان و عضو هیئت علمی جامعه الزهراسلام الله علیها در رابطه با فرازمانی و فرامکانی بودن شخصیت حضرت زهرا سلام الله علیها و عدم انحصار آن حضرت(س) در شبه جزیره عربستان و قرن اول هجری، اظهار کرد: شاید خلاصه ای از شاخص های وجودی حضرت زهرای مرضیه سلام الله علیها در موضوع اطاعت پذیری و اطاعت از خدا و رسول صل الله علیه وآله باشد «وَ مَنْ یُطِعِ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ فَقَدْ فازَ فَوْزاً عَظیماً؛ کسی که خدا و رسولش را پیروی کند خداوند به او پیروزی و فوزی عظیم عطا می کند
جلسه شورا
نوزدهمین جلسه شورای پژوهشی پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی در سال 95
نوزدهمین جلسه شورای پژوهشی پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی روز سه شنبه مورخه 26/11/95 در پژوهشکده مهدویت وآینده پژوهی برگزار شد در این جلسه چهار مصوبه به تصویب رسید.
انتظار
انتظار حرکتی جهادی است نه فقط احساس قلبی
حجت الاسلام حسن ملایی: تبیین اصول سبک خاص از زندگی که می تواند شاهراه ارتباطی جامعه منتظر با جامعه آرمانی مهدوی باشد و مسیر رسیدن به عصر ظهور را هموار کند ما را بر آن داشت تا با حجت الاسلام والمسلمین حسن ملّایی، استاد حوزه و مدیر گروه اخلاق و تربیت مرکز تخصصی مهدویت، اگر بخواهیم واژه انتظار را واکاوی نماییم، نباید فقط به ذهنیات و داده های ذهنی خود بسنده کنیم. مشکل جامعه دینی در حال حاضر این است که می کوشد واژه های مطرح در متون دینی و اسلامی را با ذهنیات خود تفسیر و تشریح کند.
هنوز
هنوز حرف های مهدویت در سیاست و اجتماع شنیده نشده است.
به برخی از خلأهای موجود در عرصه مهدویت و جانمایی آن در سیاستگذاری های کلان فرهنگی و همچنین برخی راهکارهای حل این مسئله اشاره شد. پژوهشگر و محقق مباحث مهدوی راهکار دوم در این رابطه را «تئوری پردازی پیرامون مسئله مهدویت» دانست و گفت: آموزه مهدویت دامنه تاریخی وسیعی دارد و از بنیادی ترین اصول اعتقادی ما مسلمین است. همچنین در میان سایر ادیان نیز به عنوان یک مصلح جهانی مورد توجه قرار گرفته است. «دکتر جاسم حسین» که امروز در آمریکا کرسی تدریس شیعه دارد و جزء دانشمندان مطرح در دنیاست، تصریح می کند
تصویب پژوهشکده
تصویب پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی با سه گروه رسمیت یافت
جلسه
جلسه هماهنگی با اداره همکاری ها
جلسه ای با حضور آقای نصرتی رئیس اداره همکاری ها با رئیس پژوهشکده مهدویت وآینده پژوهی در روز سه شنبه مورخه 19/11/95 برگزار گردید.
شباهت ها
شباهت های بقیه الله (عج) به حضرت زهرا(س)
در رابطه با همانندی های میان حضرت زهرا سلام الله علیها و حضرت مهدی(عج) و ارتباط میان آن دو بزرگوار، روایات تصریحاتی دارند. حضرت زهرا سلام الله علیها نور اهل آسمان است. پیامبر اسلام صل الله علیه وآله در بخشی از یک حدیث طولانی و زیبا فرمودند: «ثم أظلمت المشارق و المغارب، فشکت الملائکة إلی الله تعالی أنْ یکشف عنهم تلک الظلمة. فتکلم الله جلّ جلالُه کلمةً فخلق منها روحا ثُمّ تکلَّم بکلمةٍ فخلق من تلک الکلمة نورا، فأضاءت النور إلی تلک الروح و أقامها مقامَ العرش فزهرت المشارق و المغارب فهی فاطمة الزهراء و لذالک سمیت الزهراء لأنَّ نورها زهرت به السماوات (1
نگاه جامعه منتظر
نگاه جامعه منتظر جهانی است نه جناحی و منطقه ای
جامعه عصر مهدوی جهانی است، لذا تفکرات جامعه مورد خواست و نیاز برای رسیدن به این عصر متعالی نیز، باید یک دید و بینش جهانی و همه گیر داشته باشد. چگونگی حرکت و دستیابی به سمت و سوی تمدن نوین اسلامی و راهکارهای مبنایی تجلّی و ظهور و بروز عصر متعالی مهدویت(عج) که مورد اهتمام جامعه اسلامی است، مسئله ای است که می بایست درعرصه های بین المللی و مواجهات جهانی نیز تبیین و تحلیل شوند،

گفتمان مهدویت
گفتمان مهدویت و چالش های آسیب شناسی
ظلم و جور بدترین آسیب ها و فراگیرترین ناهنجاری ها در دوران غیبت مهدوی(عج) می باشد و مانع مدایت و مهدویت حقیقی و مخل سیر موعود گرایی و منجی گرایی راستین است.
انتظار در اهل سنت
کتاب بررسی و تحلیل انتظار در اهل سنت
انتظار در میان اهل سنت با دو رویکرد منبع محور و باور محور قابل پی گیری است در رویکرد منبع محور، به منابع حدیثی اهل سنت توجه شده و وجود مقوله انتظار در آنها رصد می شود که آیا در کتب صحاح، مسانید، جوامع ، اطراف و... احادیثی با واژه انتظار نقل شده است یا خیر؟ و آیا نقل آنها به صورت عام است یا خاص؟
مهدویت پژوهی
مهدویت پژوهی ( مسئله شناسی، معرفت شناسی و مبانی شناسی
فلسفه مهدویت پژوهی به عنوان یک حوزه مطالعاتی، به مباحث و مسائل درونی و جزئی مهدویت می پردازد. انتظار، غیبت، ظهور و حکومت جهانی و... با همه مباحث جزئی و پیرامونی شان جزو مسائل مهدویت پژوهی بوده و بیشتر با رویکرد درونی و جزئی تعریف می شوند.
جریان های انحرافی
شناخت، بررسی و نقد کلامی جریان های انحرافی مهدویت
امروزه به برکت انقلاب اسلامی ایران، توجه به مهدویت زیاد شده است و این امر زمینه پیدایش طمع ورزی برخی افراد را فراهم آورده است. این مشکل اگر چه تقریباً همزاد با اندیشه مهدویت بوده و در طول تاریخ وجود داشته است، ولی متأسفانه در چند ساله اخیر رو به فزونی نهاده است. چنانکه هر روز شاهد طرح ادعاهائی جدید و مدعیانی نو هستیم که در صدد ارضای خود خواهی‌های خویش هستند.
کتاب «خانواده و زمینه ­سازی ظهور»
پدیده­ها و رویدادهای اجتماعی در گرو شرائط و زمینه‌هایی تحقق می­یابند. هیچ پدیده­ و رویدادی بدون آن به­وجود نمی‌آید. بر اساس تعالیم قرآن کریم، سنّت الهی بر این قرار گرفته که امور عالم از مجرای طبیعی و علل و اسباب عادی خود انجام گیرد. قیام و انقلاب جهانی امام عصر(ع) نیز از این قاعده و اصل کلی مستثنی نیست.
کتاب ویژیگی های شیعی امام مهدی (عج) در روایات اهل سنت
تفکر مهدویت ریشه مشترک (رویات نبوی ) و نقاط اشتراک فراوانی میان شیعه و اهل سنت دارد؛ اما شاید در بدو امر چنین به نظر برسد که در این اندیشه میان دو مذهب اختلاف و تفاوت های عمده ای در موضوعات مهیم همچون نسب، نام پدر، تولد، نصب الهی، عصمت و علم الهی حضرت مهدی ـ عجل الله فرجه الشریف ـ وجود دارد؛
تأملی بر وضعیت ادیان در عصر ظهور
پژوهش حاضر با عنوان « تاملی بر وضعیت ادیان در عصر ظهور» است این پروژه درباره تعامل و چگونگی برخورد حضرت مهدی (عج)با یهود و نصاری در عصر ظهور است. فرضیه­ای که این تحقیق در صدد اثبات آن است، که همه ادیان در برهه­ای از زمان در حکومت امام باقی خواهند ماند و با ارشاد و راهنمایی حضرت و یارانش و نیز امدادهای غیبی که در روایات آمده است، به اختیار خود اسلام می­آورند.
شرح حال و نقش زنان عصر ولادت حضرت مهدی(عج)
این کتاب به نقش زنان تاثیرگذار در زندگی حضرت حجت(عج) پنج سال اول زندگی وی می­پردازد
کتاب معارف مهدویت
اعتقاد به مهدویت از عوامل نشاط، پویایی، رشد و بالندگی جامعه شیعه است که آن را از فرو­افتادن در ناامیدی و رکود باز­داشته است.
کتاب مهدویت و آینده پژوهی
کتاب «مهدویت و آینده پژوهی»یکی از منابع و اصلی مهم در حوزه اینده پژوهی دینی و ارتباط آن با مهدویت است و دربردارنده مجموعه مقالات جمعی از پژوهشگران و آینده پژوهان است که با نظارت علمی و کوشش حجت الاسلام و المسلمین رحیم کارگر در پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی منتشر شده است .
کتاب درآمدی بر فلسفه مهدویت پژوهی
فلسفه مهدویت ­پژوهی، فرآمده از پاسخ­ها و تحلیل­ها و نظریه­پردازی­های راجع به پرسش­های بنیادی و کلان فلسفی در حوزه مهدویت­ پژوهی است.
کتاب مادر امام زمان(عج)
بررسی زندگی مادران ائمه(ع) از جهت قابلیت­های ویژه آنان برای پرورش معصوم اهمیتی بسیار داشته که در طول تاریخ مهجور مانده است بررسی شخصیت مادر امام­زمان(عج) به علت هجمه­های علمی از ناحیه مخالفان فرهنگ شیعی اهمیتی دو چندان می ­یابد.
«کتاب الغیبه» اثر شیخ نعمانی
«کتاب الغیبه» اثر شیخ نعمانی، از مصادر و منابع دست اول روایی شیعی در مهدویت و کهن­ترین منبع موجود در این موضوع به شمار می­رود.
«کتاب الغیبه»شیخ طوسی
«کتاب الغیبه»شیخ طوسی،ازمصادر و منابع دست اول روایی شیعی در موضوع مهدویت به شمار می­رود. در این اثر، روایات مربوط به مهدویت در یک متن کلامی جا گرفته و هر بحث و عنوان با دلایل متقن عقلی و نقلی به اثبات رسیده است. علاوه بر این، گونه­ شناسی اندیشه شیعیان در مهدویت نیز از این کتاب قابل استفاده است.
به سوی حکومت
به سوی حکومت جهانی امام مهدی:
این نوشتار کوتاه، بر آن است نخست، ابعادی از ظلم و جور آخرالزمان را، بر پایه واقعیت ها و آمار به تصویر کشد، آن گاه وضعیت مستضعفان عالم در شرایط نابرابر جهان امروز، چنان روشن می شود که بتوان قضاوت کر
پرسمان
تلخیص پرسمان مهدویت
پرسمان «مهدویت»، باور به سپیده دمی است که آموزه های آفتابگون داد و دادگری، تمام گستره کره خاکی را به پرتو خود روشن نماید.
بازگشت به دنیا
بازگشت به دنیا در پایان تاریخ:
رجعت، بازگشت در گروه از مردگان مومنان محض و کافران محض، پس از ظهور حضرت مهدی(عج) است تا مومنان از برپایی حکومت جهانی عدل شاد گردند و کافران در اندوه و نالم به سر برند
ازدواج امام
ازدواج امام زمان(عج):
در این تحقیق، تلاش بر این است که از تکرار و دوباره گویی پرهیز شود؛ از این رو، به مباحثی مانند داستان جزیره خضرا و روایت انباری، بسیار کوتاه پرداخته شده و از ذکر مطالبی که درباره صحت و سقم این دو داستان وجود دارد، خوداری و به آن چه در کتاب های مربوط به این بحث آمده اکتفا شده است. یکی از مباحثی که نزد پیروان و شیعیان حضرت مهدی(عج) جذاب بوده،بحث و بررسی زندگی شخصی آن حضرت است.
موعود گرایی
موعود گرایی در ادیان ابراهیمی یهودیت ـ مسیحیت:
اندیشه موعود در مسیحیت در سه پرده نمودار گشته است در یک پرده، همان اندیشه موعود یهودی است که در آن عیسای ناصری نقش مسیح نجاتبخش را ایفا می کند که انتظار دیر پای یهود را به سر می آورد.
مذاهب اربعه
حضرت مهدی در مذاهب اربعه
سیر تارخی تدوین احادیث مهدویت در کتاب های اهل سنت و شیعه امام مهدی در نگاه چهار گانه اهل سنت مهدویت و اهل سنت می باشد؛ مهدویت را از دریچه احادیث ماثور نگریسته و به بررسی اقوال علمای اهل سنت برخی از صفات و ویژیگی های حضرت مهدی (عج) و حکومت جهانی آن حضرت پرداخته است.
انتظار
کتاب انتظار
تبیین درست و صحیح انتظار و نشر آن در جامعه، در پی ترسیم جامعه ایده آل مهدوی و ایجاد شرایط و زمینه های تحقق ظهور حضرت مهدی (عج) و انسان سازی و آماده کردن یاران و یاوران آن حضرت برای ایفای نقش در حکومت جهانی موعود،است
هنگامه
هنگامه ظهور:
انسان های آزاده که هندسه وجودشان، کرامت و آزادگی است به آسانی تحت اسارت نظام های فکری مکاتب غربی قرار نمی گیرند و آنانی که تشنه محبت و آرامش قلبی اند، هنوز در کوی هیچ ملکی آرام نگرفته اند. اما عرصه هنرمندانه معارف وحیانی، خصوصا فرهنگ مهدویت در زلال کلام پیشوایان معصوم که مربیان صادق انسان در مسیر فطرت سلیم و دین قیم حضرت حق اند، موجی از اقبال و ارادت را در میان انسان ها به وجود می آورد.
عقول زنان
تکامل کامل عقول زنان در عصر ظهور:
این نوشتار که بر گرفته از سخنان آفتابگون اهل بیت (ع) و رهیافتی به تکامل عقول و جایگاه ارزشمند زنان در عصر ظهور است
زنان و امام مهدی
زنان و امام مهدی(عج)
تاریخ گواه است که از هر دو گروه زنان و مردان مسئولیت های خویش را تا سر منزل مقصود با جدیت تمام دنبال کرده و الگوی رفتاری مناسبی را برای آیندگان به یادگار گذاشته اند.به ویژه در آموزه های ادیان الهی با توجه به قابلیت ها و شرایط هر یک از دو گروه زن و مرد در جهت رشد و پویایی هر چه بیشتر جامعه دینی مسئولیت هایی بر دوش آنها گذاشته شده، که انجام این مسئولیت ها موجب معرفی الگوهای رفتاری دین محور به آیندگان شده است
رد پای تو
کجاست رد پای تو
کتابی که انتخاب کرده اید، حاصل تلاشی است از باغ بزرگ اندیشه مهدویت. مهدویت یعنی اعتقاد به امام زمان(عج) یعنی با امید دیدار او زیستن؛

کرسی نقد
موضوع برگزاری کرسی تبیین فلسفه غیبت با رویکرد تکامل تاریخی بشر
در این کرسی نقد با عنوان « تبیین فلسفه غیبت با رویکرد تکامل تاریخی بشر توسط حجت الاسلام دکتر بهروزی لک ارائه گردید . در این جلسه حجج الاسلام آقایان حسین الهی نژاد و مجتبی کلباسی به عنوان ناقدین این کرسی به ارائه مطالب خود پرداختند
نقش تحولات سندی و متنی روایات در مهدویت
با بیان اینکه در میان آموزه‌‌های مهدویت، برخی به دلیل عدم ثبات لازم در برخی از مستندات از استواری کافی برخوردار نیست، گفت: برای رفع این مسئله، تشکیل خانواده حدیث ضروری است.
تاملی بر نظریه زمینه سازی ظهور ( امکان یا امتناع)
اعتقاد به آرمانشهر مهدوی و تعجیل در ظهور منجی موعود از دغدغههای جامعه منتظر میباشد و دعا برای تعجیل فرج دعای همیشگی ماست. اما در دهه اخیر مباحثی در خصوص زمینه سازی ظهور مطرح شده است که نیازمند دقت و بررسی علمی است.
کارکردهای تمدنی مهدویت در بر پا داشت تمدن
نشست علمی نقد با عنوان « کارکردهای تمدنی مهدویت در برپا داشت تمدن جامعه منتظر» در تاریخ 11/12/94 از سوی پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی برگزار گردید.
در آمدی بر فلسفه مهدویت پژوهی
مهدویت پژوهی به عنوان یک حوزه مطالعاتی، به مباحث و مسائل درونی و جزئی مهدویت می پردازد.در آمدی بر فلسفه مهدویت پژوهی در تاریخ 16/10/94 ساعت 10 صبح برگزار شد.
نشست علمی تمدن

خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

پژوهشكده مهدويت و آينده پژوهي
مجری سایت : شرکت سیگما